Чого бояться топменеджери. 10 ризиків, з якими зіткнуться компанії в 2020

10 ризиків, з якими зіткнуться компанії в 2020
Icon made by Freepik from www.flaticon.com

Штучний інтелект, робототехніка та інші цифрові технології, що швидко розвиваються. Зміни геополітичного ландшафту. Зміна вподобань і демографічних характеристик клієнтів. Стихійні лиха. Рекордно низький рівень безробіття, що посилює боротьбу за талановитих спеціалістів. Імміграційні проблеми. Тероризм. Big data. Міцний американський долар. Ці та інші чинники істотно впливають на можливість виникнення ризиків, з якими доведеться мати справу бізнесові в 2020 році.

У рамках опитування, проведеного американською консалтинговою фірмою Protinity та NC State ERM Initiative Університету штату Північна Кароліна у Ралі, респондентам було запропоновано оцінити 30 макроекономічних, стратегічних і операційних ризиків. В опитуванні взяли участь понад тисячу керівників і директорів вищої ланки управління. Нижче подано 10 основних ризиків, з якими зіштовхнеться бізнес у 2020 році згідно з опублікованим звітом «Executive Perspectives on Top Risks for 2020».

10 ризиків, з якими зіткнуться компанії в 2020

1. Нормативні зміни та контроль вплинуть на операційну стійкість, продукти і послуги. Іншими словами, регулювання може вплинути на здатність компаній впроваджувати інновації і трансформувати свої бізнес-моделі.

2. Економічні умови та їхній вплив на зростання.

3. Просування та розвиток талантів; здатність залучати та утримувати таланти.

4. Здатність конкурувати з «народженими з мобільним у руках — діджиталами» та іншими суперниками (тобто застарілі підходи до операційної діяльності, ІТ-системи та цифрові можливості, що  ускладнюють процес модернізації).

5. Опір змінам в операційній діяльності.

6. Кіберзагрози.

7. Конфіденційність, ідентичність та інформаційна безпека.

8. Організаційна культура, через яку компанії можуть несвоєчасно виявляти ризики та посилення їхнього впливу.

9. Лояльність клієнтів та їх утримання. Технології впливають на вподобання клієнтів, що, своєю чергою, позначається на їхній прихильності до брендів, які не встигають за розвитком ринку.

10. Цифрові технології (особливо штучний інтелект), для впровадження яких потрібно залучати людей із новими навичками, або перенавчати наявних.

Приєднуйтеся до закритої facebook-групи управлінців


Основні висновки з опитування

1. Топменеджери вважають, що у 2020 році глобальне бізнес-середовище буде менш ризиковим порівняно з 2019 роком (але рівень ризику все ж вищий, ніж у 2018 році). 

Марк Бізлі (Mark Beasley), професор управління ризиками підприємства і співавтор звіту, сказав: «Очікування ключових зацікавлених сторін щодо управління ризиками залишаються високими, тому організаціям варто бути прозорими щодо характеру і масштабів ризиків, які вони враховують при реалізації стратегії. Такі чинники, як тиск правління, нестабільні ринки, посилення конкуренції, зміни в настроях у колективі та у вподобанннях клієнтів, призводять до того, що керівництву все частіше доводиться розробляти і впроваджувати ефективні інструменти та механізми управління ризиками”.

2. Більшість керівників стурбовані економічними умовами. Побоювання стосовно стану світової економіки — особливо у світлі взаємин між Великобританією і ЄС після Brexit, невизначеності щодо світової торговельної дискусії, спаду в певних секторах виробництва і загального зниження темпів зростання в основних економіках — безумовно підсилили цей ризик на 2020 рік.

3. Побоювання топменеджерів з приводу операційних можливостей мають стратегічне обґрунтування. 6 із 10 основних ризиків мають операційний характер. І це дозволяє припустити, що респонденти все ще більше уваги приділяють операційним питанням, аніж стратегічним чи макроекономічним ризикам. Проте, ці операційні питання мають стратегічне обґрунтування: тобто вони можуть або слугувати орієнтирами при формуванні стратегії, або сприйматись як загроза для успішного виконання стратегії. Наприклад, залучення й утримання талантів може мати вирішальне значення для успіху бізнесу в еру цифрової економіки. Тому, хоча ризик нестачі професійних працівників має операційний характер, він також спричиняє важливі стратегічні наслідки, оскільки лідерство і досвід роботи у сфері цифрових технологій є життєво важливими для реалізації стратегії та підтримки конкурентоспроможності.

І найголовніше: 

4. У топ 10 ризиків на 2020 рік переважають дві основні теми: таланти і культура з одного боку, технології та інновації — з іншого.  «Ці дві взаємопов’язані теми особливо актуальні у 2020 році, оскільки компанії в усьому світі прагнуть посилити свої конкурентні позиції, підвищуючи цифрову зрілість і використовуючи трансформаційний потенціал технологій», — відзначив Пат Скотт, виконавчий віцепрезидент Програми глобальної промисловості у Protiviti.

Стати автором блогу Executives