4 ролі менеджменту за Адізесом

4 ролі менеджменту за Адізесом
Фото: Pixabay/Pexels

Стилі управління та ролі менеджменту безпосередньо впливають на рішення, які приймаються в організації. За статистикою, 70% проектів трансформацій у компанії провалюються. При цьому в 33% випадків менеджмент не підтримує зміни, а в 39% ситуацій співробітники мають імунітет до змін.

Причини прості: їх часто залучали у невдалі проекти, і працівники більше не хочуть витрачати сили на спроби, які не дадуть очікуваних результатів.

Три стилі прийняття і реалізації рішень

Процес впровадження змін у компанії веде за собою потенційні можливості та загрози. За менеджментом закріплюється ключова роль у прийнятті та реалізації рішень. Залежно від поведінки в цій ситуації існують три типи управління:

1. Ліберальний — демократія присутня в момент прийняття і під час реалізації рішення.

2. Диктатура — менеджмент приймає рішення, які вимагають точного і беззаперечного виконання.

3. Демократура — оптимальний варіант, за якого демократія існує на етапі прийняття рішення і змінюється на диктатуру під час його реалізації.


Приєднуйтеся до закритої facebook-групи управлінців

4 ролі менеджменту за Адізесом

За Адізесом, менеджмент — це процес, який допомагає організації бути результативною та ефективною у короткостроковій та довгостроковій перспективах. Адізес виділяє 4 ролі для менеджменту:

1. P (producers) — виробляють результат. Роль, яка націлена на короткострокову результативність і операційні процеси. Наприклад, завдяки їй організація якісно обслуговує клієнтів.

2. A (administrators) — адміністратори. Ця функція теж пов’язана з короткостроковою ефективністю. Це здатність визначити правильну послідовність та інтенсивність дій.

3. E (entrepreneurs) — підприємці. Орієнтовані на довгострокову результативність, готові впроваджувати інновації та ризикувати.

4. I (integrators) — інтегратори. Роль, що забезпечує здатність самовідновлення для виконання своєї місії в довгостроковій перспективі.

Усі чотири стилі однаково важливі для ефективного прийняття рішень. Головна проблема полягає в тому, що одна людина не може виконувати одночасно чотири ролі. Внаслідок цього люди вирішують проблеми через звичну їм модель, що іноді призводить до конфлікту управлінських стилів.

«Мертвий пень» — це тип людей, що працюють без віддачі, нічого не роблять і вміють добре маскуватися. При цьому їхній настрій пронизує весь колектив, загрожуючи перетворити продуктивних співробітників на таких самих «мертвих пнів»

Архетипи стилів управління

У моделі Адізеса діють наступні позначення: сильно виражена функція пишеться з великої літери, а її відсутність позначається нулем («0»). Якщо людині не властиво приймати рішення в певному стилі, але за необхідності вона може це зробити, використовується маленька буква. Наприклад: pAel, Pae0, 0aEІ.

Ідеального менеджера (PAEI) не існує. Хороший менеджер має одну-дві великі літери, декілька маленьких і не має жодного нуля в профілі. Це означає, що людина здатна мислити під різними кутами. Якщо у керівника є хоча б один «0», то він не зможе вирішувати завдання і сприймати інформацію, що входить в компетенцію цього стилю.

У методології Адізеса функціонують архетипи управлінських стилів: крайнощі, яких практично не буває в житті. Аналіз цих крайнощів дає розуміння закономірностей. Вони бувають такими:

P000 — «самотній рейнджер». Це людина, яка працює одна, не впроваджує інновації, не вчиться новому, готова виконувати поставлені завдання з ранку до ночі, ефективно вирішує складні проблеми.

0А00 — «бюрократ». Не готовий до змін, не йде на ризик, але приділяє багато уваги деталям.

00Е0 — «палій». Представники цього типу постійно горять новими ідеями, готові йти на ризик і впроваджувати зміни, але не здатні прийняти управлінське рішення або відмовити людям.

000І — «гарячий прихильник». Його хвилює питання взаємодії людей, і він намагається їм допомогти. Але у нього немає власних ідей і бачення. До того ж «гарячий прихильник» часто не дотримується стандартів.

0000 — «мертвий пень». Тип людей, які працюють без віддачі, нічого не роблять і вміють добре маскуватися. При цьому їхній настрій пронизує весь колектив, погрожуючи перетворити продуктивних співробітників на таких самих «мертвих пнів».

Щоб продовжити вивчення теми, читайте далі: Почути головне: 8 порад як оцінити цінності топкандидата