Другий шанс для СЕО: як оговтатись після звільнення

Ведення бізнесу стає більш жорстким, а ставлення ради директорів до СЕО – менш поблажливим. За результатами досліджень PwC, 2018 року майже 18% CEO залишили свої посади. Серед них багато тих, які пішли не за власним бажанням — з ними попрощалась рада директорів через розбіжність у поглядах на розвиток компанії, фінансові махінації чи особисті сварки. До того ж, високі професійні досягнення не мають значення. Згадаймо нещодавні звільнення: Адам Ньюман пішов із WeWork, Кевін Барнс — із Juul, Девід Веніг — із eBay та Стів Істербрук — із McDonald’s. 

Звільнення стає нормальним етапом кар’єри CEO, стверджують автори дослідження CEO Genome Project, описаного у статті на Harvard Business Review. Цей експеримент тривав 10 років та охопив 2 тисячі профайлів топ-керівників. Результати свідчать, 45% СЕО мали щонайменше один професійний прокол, який позбавив їх посади, і з них 78% отримали керівні позиції в інших компаніях.

Як уникнути звільнення?

Ніхто не може убезпечити себе від помилок, тож немає універсальної поради, завдяки якій можна гарантовано уникнути звільнення.

Що може допомогти? Дослідження CEO Genome Project виявило, що усім успішним керівникам притаманна хоча б одна з чотирьох поданих нижче рис. Дослідники стверджують, що ці риси банальні лише на перший погляд. Втім як показав досвід, опанувати їх — доволі складний виклик для більшості СЕО.

1.    Рішучість

Дослідження засвідчило, що найуспішніші керівники не завжди ухвалюють правильні рішення. Вони просто вирішують спритніше, швидше і впевненіше. Для таких СЕО невдале рішення краще, ніж його відсутність. Адже працівники та клієнти дуже швидко втрачають віру в компанію, коли її керівник постійно вагається. А якщо ухвалено неправильне рішення? За статистикою CEO Genome Project, це є причиною  лише третини звільнень. Решта СЕО отримали червону карту якраз через нерішучість.

2.    Уміння слухати

Вирішуючи суперечливі питання, успішні СЕО надають усім сторонам можливість висловитись, але останнє слово залишають за собою. Вирішенням конфлікту не завжди є досягнення консенсусу, бо в результаті можна отримати найменший спільний знаменник. Це не означає, що такі СЕО завжди нехтують чиїмись інтересами, вони просто не бояться конфліктів на шляху до досягнення бізнес-цілей. Дослідження засвідчило, що 75% успішних генеральних директорів мають сильні навички управління конфліктами.


Приєднуйтеся до закритої facebook-групи управлінців

3.    Адаптивність

СЕО постійно мають справу з ситуаціями, яких немає в інструкції, бо її для такої посади просто не існує. Тому вміння генеральних директорів адаптуватися – вирішальне для успіху організацій. Високоадаптивні СЕО відчувають, який вплив матимуть на компанію зовнішні події, що на перший погляд можуть здаватися взагалі з нею не пов’язані. Таким чином можна відчути нові можливості чи загрози й заздалегідь зробити відповідні стратегічні кроки.

4.    Надійність

Автори дослідження описують випадок, коли рада директорів розглядала на посаду СЕО два кандидати. Перший, назвімо його Саймон, мав деякі проколи в минулому, але нещодавно він перевищив план на 150%. Це був його головний козир, щоб отримати підвищення. Члени ради були вражені, втім відмовили Саймонові, бо він не зміг їх переконати, що здатен це повторити. Тому позицію отримав Боб, чиї досягнення були не такими захопливими, зате стабільними та передбачуваними.

Головну роль тут відіграють реалістичні очікування. Не варто стрибати вище голови, особливо в перші тижні на новій посаді. Важливо спокійно вивчити бюджети та плани, спілкуватися із членами ради директорів, працівниками та клієнтами, щоб зрозуміти їхні очікування. А потім поєднати їх зі своєю точкою зору про те, чого можна досягти.

Звісно, ідеальної універсальної пропорції цих якостей не існує. В індустріях, що стрімко розвиваються, вміння СЕО адаптуватися потрібне більше, ніж у стабільних секторах.


Читайте Нотатки CEO в Telegram

Що робити СЕО, якщо його все-таки звільнили?

1. Не панікувати

Малоймовірно, що нову роботу вдасться знайти одразу.  Варто набратися терпеливості та підтримувати форму — професійну, фізичну та емоційну.

2. Бути гнучким

Важливо розширити горизонти пошуку нової роботи — і географічні, і функціональні. Можливо, час переїхати до іншої країни? Або ж очолити стартап у тому ж секторі, у якому вже маєте досвід?

3. Перетворити негатив в позитив

Варто проаналізувати свої успіхи та невдачі. Які якості та навички визначають вас як лідера? У яких складних, критичних ситуаціях вони допомогли вам і як саме? Наприклад, якої проблеми на попередній позиції вам вдалось уникнути завдяки швидкості мислення, аналітичним здібностям? Важливо, щоб генеральний директор демонстрував стійкість, рішучість та мужність. Найкращі керівники навчаються на своїх помилках і уникають їх у майбутньому.

4. Бути чесним

Під час зустрічі з потенційним роботодавцем важливо чесно розповісти про свої попередні невдачі. Не треба нічого приховувати, допоможіть йому побачити повну картину.

5. Створити свою власну консультативну команду

Тренери-консультанти з управлінським досвідом можуть об’єктивно оцінити ваші промахи, вказати на причини невдач, які ви не помітили, допомогти вирішити будь-які особистісні, комунікаційні чи лідерські проблеми. Тому до вирішення подібних проблем варто залучати незацікавлених людей, які здатні тверезо подивитись на ситуацію.

Консультанти з управлінським досвідом можуть об’єктивно оцінити ваші промахи, вказати на причини невдач, які ви не помітили, допомогти вирішити будь-які особистісні, комунікаційні чи лідерські проблеми. Тому до вирішення подібних проблем варто залучати незацікавлених людей, які здатні тверезо подивитись на ситуацію.

Щоб продовжити вивчення теми, читайте далі: Почути головне: 8 порад як оцінити цінності топкандидата