Два способи мислення: фіксований та скерований на зростання

Науковиця Керол Двек стверджує, що є два основних способи мислення: фіксований (fixed mindset) та скерований на зростання (growth mindset). Люди з першим вірять у незмінність власних якостей (наприклад, інтелект чи талановитість) і витрачають час, щоб укотре довести собі та іншим, що вони їх мають. А люди, скеровані на зростання, вірять, що їхні якості можуть розвиватися, і вчаться на власних помилках.

Те, що ви думаєте про себе, може визначати все. Скільки б мудрих книжок із порадами щодо саморозвитку не прочитала людина, яка має фіксоване мислення, вона однаково переконана в тому, що успіху досягають ті, хто від природи здібніший; невдача означає, що ти – невдаха; а зусилля мають докладати хіба що ті, кому бракує таланту.

Керівництво, що культивує фіксоване мислення, заважає людям орієнтуватись на зростання та діяти відповідно — обмінюватися інформацією, співпрацювати та шукати зворотного зв’язку, прагнути до інновацій, а також визнавати власні помилки.


Читайте Нотатки CEO в Telegram

Особи, які вірять, що їхні таланти можна розвинути, як правило, досягають більшого, ніж ті, хто вважає свої таланти вродженими. Вони менше турбуються про те, щоб виглядати розумними, бо витрачають енергію на те, щоб стати розумними.

Коли компанія приймає спосіб мислення, скерований на зростання, її працівники відчувають в собі значно більший потенціал та більш віддані своїй роботі. Вони знають, що невдача може бути болючим досвідом, але вона не означає, що ви — невдаха; це просто проблема, яку потрібно вирішити й чогось навчитися.

Щоб прийняти спосіб мислення, скерований на зростання, заохочуйте працівників брати на себе ризики, навіть якщо знаєте, що вони можуть зазнати невдачі.

Винагороджуйте людей за те, чого вони навчилися; за стратегії, які вони обрали; за наполегливість і виправлення власних помилок – за прогрес, якого ті досягли, навіть якщо не отримали бажаного результату. Підтримуйте співпрацю, а не конкуренцію між співробітниками або підрозділами. І пам’ятайте формулу Воррена Баффета: щоб досягти успіху, треба щодня лягати спати трошки розумнішим, ніж учора.

Докладніше: