Кар’єрне дзеркало: стратегічний вимір резюме керівника

Згадайте, коли ви востаннє оновлювали резюме. Можу побитися об заклад, що, найімовірніше, ви це робили, щоб отримати підвищення всередині компанії або перейти на іншу роботу.

Звісно, а як же інакше? Адже зазвичай наш намір щодо резюме — це використати його як інструмент, щоб досягнути короткотермінової кар’єрної мети. 

Підвищення і перехід на нову посаду чи в іншу компанію — це речі тактичні, короткотермінові. Цими моментами керівникові, безумовно, потрібно вміти управляти.

Однак якщо ви дивитиметеся на резюме під іншим, більш стратегічним кутом зору, то цей документ може суттєво вплинути на кар’єрну траєкторію зокрема та покращити життя загалом. Що ж це за такий кут зору, який дає змогу переосмислювати свою кар’єру, краще усвідомлювати себе й ухвалювати сміливі рішення?

Стратегічний вимір резюме

Уявіть собі, що ваше резюме — це дзеркало, яке відображає те, що вже сталося у вашому професійному житті, те, хто ви для соціуму й ринку, а також те, що може чи має відбутися у майбутньому. 

Прочитання власного резюме крізь стратегічний вимір вимагає більше зусиль, інколи може принести несподівані відкриття, інсайти чи висновки (і приємні, і не дуже) та може потребувати кваліфікованої зовнішньої допомоги.

Однак воно допоможе відкрити ті речі, яких ми часто не помічаємо чи уникаємо в щоденному русі й метушні. 

Стратегічне управління кар’єрою — це бачення власного професійного розвитку та того, як кар’єра впливає на ваше життя загалом. Ця стратегія — плетиво ваших цілей, мрій, а також задатків, навичок, знань і кон’юнктури ринків та індустрій, де ви вже працювали або хочете будувати кар’єру.

Як писав Клейтон Крістенсен у книзі «Як ви збудуєте своє життя?» («How Will You Measure Your Life?», Clayton M. Christensen), у вас має бути планова стратегія життя, але ви завжди повинні бути готовими до змін і того, щоб скористатися тими можливостями, які раптово й наче нізвідки можуть з’явитися у вашому житті.

Своєчасний перегляд власного резюме може допомогти не проґавити таких можливостей.


Читайте Нотатки CEO в Telegram

Як же читати своє резюме, щоб отримати від нього максимум користі?

Ось декілька простих, але дієвих порад, які вам знадобляться:

1. Знайдіть час, щоб спокійно переглянути ваше резюме, не ставлячи за мету надіслати його рекрутерові. Прочитайте його й запитайте себе, про яке минуле воно розповідає і яке майбутнє пророкує? Хоча б у контексті наступних п’яти чи десяти років.

2. Спробуйте подивитися на своє резюме, як на резюме іншої людини. Наприклад, уявіть, що ви власник великого бізнесу, який хоче найняти топа зі схожим на ваш профілем. Що ви побачите? Які висновки можете зробити про цю людину?

3. Виокреміть основні тенденції та патерни, які помітите в резюме: наприклад, часті переходи або чергування керівної позиції з експертною, поступовість, робота в міжнародних чи локальних компаніях тощо.

4. Що б ви порадили такому знайомому незнайомцю, чиє резюме читаєте? Рухатися у тому ж напрямку? Чи кардинально змінювати індустрію та вид діяльності? Братися за проєкти іншого типу на поточному місці чи шукати іншого працедавця?

5. Запитайте себе, про що говорить і на що вказує ваше резюме. Що за людина ховається за цим описом професійного шляху? Чи відповідає ця картинка вашим очікуванням? А ще важливіше — чи відповідає резюме й кар’єрна траєкторія, описана у ньому, вашій Я-концепції та життєвим пріоритетам?

6. Може статися так, що вам складно буде поставити собі ці запитання і відповісти на них, або ж дати неупереджені відповіді. У такому разі попросіть фідбек від людей, яким довіряєте і які мають більше досвіду або володіють ширшим контекстом: це можуть бути друзі, керівники, ментори або довірені рекрутери чи кар’єрні консультанти.

Після усіх цих кроків ви або побачите невідповідності, або зрозумієте, що ваша робота, кар’єрна стратегія та життєві пріоритети, цілі узгоджені одні з одними. Так чи інакше, а, найімовірніше, ви зрозумієте, що потрібно щось змінювати. Це може дати вам поштовх та енергію до нових думок, планів і мрій.

Перегляд вашого резюме як кар’єрного дзеркала, що розповідає не лише про минуле, а й привідкриває майбутнє, допоможе вам ухвалювати кращі рішення щодо того, що вам робити вже сьогодні. Це також може вивільнити приховану енергію і надихнути вас на сміливі кроки в різних сферах.

Коли варто переглядати резюме під таким кутом?

Ось декілька випадків, коли ви можете використовувати резюме на більш стратегічному рівні.

Квартальний, піврічний і щорічний перегляд ефективності 

Майже в кожній компанії є регулярні performance review. Це час, коли ви разом із керівником, а інколи й командою переглядаєте та оцінюєте вашу ефективність у компанії. У цей період ви часто можете домовитися чи передомовитися із керівником щодо плану вашого кар’єрного розвитку.

Звісно, що одна із причин успіху — це підготовка. Відкрийте резюме і звіртеся, наскільки ви наблизилися чи віддалилися від ваших професійних чи кар’єрних цілей, які ставили собі декілька місяців чи рік тому.

За цей час у вашому житті могло трапитися чимало змін. Деякі (як-от закінчені проєкти чи здобуті сертифікації) ви зможете відобразити у своєму резюме. Інші речі підштовхнуть вас змінити траєкторію вашої кар’єри, а здобутий досвід прикрасить вашу професійну біографію.

Якщо приділите цій вправі трохи часу, то зможете краще поставити чи відкоригувати цілі щодо індивідуального та особистого розвитку в компанії.

Врешті, ви найефективніші тоді, коли ваші бізнес-цілі хоча б частково збігаються з вашими особистими цілями.

Коли створюєте чи оновлюєте свій навчальний план 

У багатьох компаніях під час перегляду ефективності працівники разом із керівництвом складають та узгоджують індивідуальний навчальний план. Він є інструментом, за допомогою якого ви можете формувати майбутнє.

Однак мало хто з топменеджерів трактує його серйозно, багато хто створює його «для галочки» чи тому, що так прийнято в компанії, і вносить туди короткотермінові тренінги та навчання, які не вимагатимуть багато зусиль.

Більшість знаходить час на навчання лише наприкінці періоду (року чи кварталу), коли знову треба буде переглядати, чого вони навчилися за цей час і подумати про наступні тренінги. У керівників може виникнути невідповідність між пройденими тренінгами та їхніми кар’єрними цілями.

Але якщо ви читаєте цю статтю, то є шанс, що у вас усе буде по-іншому. Запитайте себе, який вигляд може мати моє резюме через рік, які здобутки й навички там мають з’явитися? Які з них бажані для компанії і які важливі конкретно для мене?

Щоб опанувати частину бажаних навичок, вам потрібно буде пройти навчання чи отримати сертифікацію, або повчитися від колег (peer to peer learning), або здобути нові знання, виконуючи проєкт чи беручи на себе додаткову відповідальність на роботі.

Коли отримуєте фідбек від керівника або колег

У багатьох компаніях зворотний зв’язок уже давно став бажаною нормою (інша річ, наскільки відповідально до нього ставляться керівники та яка культура фідбеку є в організаціях).

Коли ви отримуєте фідбек від свого керівника (особливо той, який спрямований на розвиток, або той, що повторюється), ви можете використовувати його для того, щоб коригувати власне резюме або ж навпаки, розуміючи, завдяки резюме, ваші кар’єрні плани, краще інтерпретувати й засвоювати такий фідбек.

Хтозна, можливо, щоб отримати вищу посаду, вам і справді варто спершу організувати волонтерський чи інший проєкт у компанії і на ділі показати свої лідерські здібності, а не лише розповідати, як ви цього хочете або які курси з управління персоналом вам треба закінчити, щоб покращити свої лідерські компетенції.

Коли визначаєте особисті цілі на рік

Дедалі більше людей ставить цілі на наступні 365 днів — на Новий рік, на день народження чи в інший час.

Власне постановка цілей, якщо вона не враховує професійних цілей, майже завжди буде неточною, адже ми проводимо на роботі більшість свідомого часу, і наша професійна діяльність суттєво впливає на всі інші сфери нашого життя.

Тому хорошим підходом буде нагадати собі, що вдалося зробити у професійному житті за минулий рік та запланувати нові досягнення у наступному.

У кризові часи

Часто люди дивляться на резюме справді стратегічно в часи кризи, наприклад, коли втратили роботу або поступилися комусь іншому в конкурсі на вакансію.

Тоді вони вимушено опиняються у ситуації, коли щось не спрацювало. У такі миті можна продовжувати діяти так, як і раніше, або ж варто переосмислити свою поведінку, гіпотези та кар’єрну стратегію.

Часто під час кризи люди по-справжньому задумуються, чого вони насправді хочуть. А ще частина з них починає міркувати про навички, знання і досвід, які їм добре було би здобути, або створити план переходу в іншу індустрію, або й розпочати власний бізнес.

У таких ситуаціях добре бачити себе з висоти, а не лише в потоці турбот і контексті ситуації. Резюме дає вам змогу подивитися на історію вашої кар’єри, визначити сильні сторони й найяскравіші періоди професійного зростання, обдумати різні варіанти розвитку вашої кар’єри.


Приєднуйтеся до закритої facebook-групи управлінців

Власне резюме як спосіб краще розуміти інших

Стратегічний підхід до вашого резюме матиме ще й додаткові корисні наслідки для вас як керівника. Навчившись глибше і якісніше читати своє резюме, ви як керівник зможете краще розгледіти талант в інших людях.

Ви будете краще «читати» резюме інших людей. А також розумітимете: щоб оцінити, підходить людина вам у команду чи ні, варто піти на крок далі і провести структуроване інтерв’ю чи отримати рекомендації про особу.

Адже може виявитися, що резюме не дає повної картини про кандидата (воно ніколи не дає повної картини — А. С.), але й змушує вас приймати рішення на основі поверхової інформації.

Так ви зможете ще краще будувати команди, добираючи правильних людей, і вам буде легше керувати ними.

Врешті, якщо ви як керівник не перебуваєте в гармонії зі собою і не можете узгодити стратегії і траєкторії своєї кар’єри та ефективно керувати нею, то як ви зможете розвивати колег у вашій команді?

Адже часи менеджера, який лише роздає завдання і жонглює ресурсами, щоб досягнути поставлених згори цілей, здається, уже давно в минулому. Сьогодні розвиток людей, підтримка й забезпечення сприятливого середовища для їхнього успіху — невід’ємні й необхідні складові лідерства.

«Зароби сам і дай заробити іншим» — це гасло капіталізму. Перефразовуючи його і напис на храмі в Дельфах «Пізнай самого себе», сучасні керівники не лише мають добре розуміти себе, але й допомагати іншим зрозуміти себе та свої кар’єрні цілі. І зрозуміло, що друге неможливе без першого.

Отже, нам потрібен час, щоб обмірковувати великі проміжки нашого життя, а не лише зосереджуватися на короткотермінових цілях, які змінюють одна одну.

Також нам потрібен інструмент, який полегшить та скерує ці наші роздуми й допоможе конвертувати їх у чіткі рішення та план дій. Цим інструментом може стати ваше резюме, якщо його читати як дзеркало кар’єри.

Стратегічний погляд на ваше резюме — це те, про що говорять не так часто, хоча саме від нього клієнти й кандидати отримують неоціненну довготермінову користь.

А коли ви востаннє [отак] дивилися у своє кар’єрне дзеркало? Можливо, саме слушний час?

Щоб продовжити вивчення теми, читайте далі: Почути головне: 8 порад як оцінити цінності топкандидата