Хочете покращити здоров’я? Зустріньтеся з другом!

Коли ми вирішуємо взятись за своє здоров’я, то сідаємо на дієту, більше спимо, записуємось у зал та п’ємо більше води. Ці речі важливі, але вони зосереджені лише на фізичному аспекті здоров’я. Проте усе більше і більше досліджень наголошують — щоб добре почуватись, важливе і соціальне здоров’я.

Що кажуть дослідження?

До прикладу, нещодавнє дослідження, опубліковане в журналі PLOS ONE, розповідає, що вчені вимірювали силу соціальних зв’язків, використовуючи дані про вхідні та вихідні дзвінки мобільного телефону. Дослідження свідчить, що ці дані є кращими провісниками стресу, рівня щастя та задоволення життям, ніж фітнес-трекер, який вимірює частоту серцебиття, якість сну та фізичну активність.

«Ми побачили, що нескінченні дані про фізичний стан не показують справжньої картини здоров’я людини», — зазначає співавтор дослідження Нітеш Чавла, професор комп’ютерних наук та інженерії Університету Нотр-Дам. — «Наш стиль життя, вподобання та з ким ми дружимо – важливіші чинники, які визначають наше самопочуття. Проте жоден із цих чинників не відображається у «звичних» даних».

Теорію Чавла доводять і безліч попередніх досліджень. Наприклад, у Гарварді вчені упродовж 80 років досліджували феномен щастя. Експерименти розпочали ще 1938 року. У них взяли участь 724 особи, які тоді ще були підлітками. Це чоловіки з різних соціальних верств — і підлітки з найбідніших районів Бостона, і студенти Гарварда. Під час дослідження науковці збирали інформацію про здоров’я учасників, і щодва роки розпитували їх про життя, а також про психічне та емоційне здоров’я. Фахівці навіть спілкувались із членам родин піддослідних. (Ось TED-talk, у якому директор дослідження розповідає про основні висновки)


Читайте Нотатки CEO в Telegram

То що таке соціальне здоров’я? І чому самотність більш згубна, аніж прийнято вважати?

І Гарвардське дослідження, і дослідження Чавла виявили суттєву кореляцію між відчуттям щастя і близькими стосунками: у подружжі, із членами сім’ї, друзями та іншими людьми. Якісні соціальні зв’язки, як зазначено в дослідженнях, здатні знизити рівень стресу, поліпшити настрій, заохотити позитивну поведінку, зміцнити стан серцево-судинної системи, сприяти одужанню. Дослідження також показали, що соціальні зв’язки можуть посилити ефект здорової поведінки, наприклад, фізичних вправ.

В той же час соціальна ізоляція корелюється з вищими показниками хронічних та психічних захворювань і може бути причиною змін на клітинному рівні, які пригнічують імунітет. Самотність така ж згубна, як і викурювання 15 сигарет на день. Це важлива проблема, адже у США самотність прирівнюють до епідемії. За словами доктора Волдінгера, директора Гарвардського дослідження, 1 з 5-ти американців вважає себе самотнім. 

Як покращити соціальні зв’язки?

Недавнє дослідження, що провела страхова компанія Cigna і яке опубліковане в American Journal of Health Promotion, було покликане визначити, що спричиняє такі високі показники самотності. Воно виявило, що якщо людина використовує соцмережі настільки часто, що вони стають заміною якісному часові, проведеному віч-на-віч, то це спричиняє більше відчуття самотності. Водночас менш самотніми вважають себе ті люди, які мають міцні соціальні зв’язки, повідомляють про високий рівень підтримки, перебувають у відданих стосунках. А ще у звіті йдеться про те, що стать і дохід суттєво не впливають на відчуття самотності.

 «Тому соціальні зв’язки найлегше покращити, якщо віднайти компаньйонів для спільного і корисного проведення часу, наприклад, занять спортом, волонтерства чи спільної вечері», — зазначає Стюарт Люстіг, один із дослідників самотності та медик Національного медичного управління з питань поведінкового здоров’я в Cigna.

Соціальні мережі і здоров’я

Люстіг наголошує, що соціальні мережі треба використовувати розсудливо, вони не замінюють особистих стосунків. Наприклад, соцмережі допомагають налагодити контакт із цікавими людьми, з якими ви потім можете зустрітись, або можна долучатись до груп за інтересами й там шукати вже згаданих компаньйонів. 

Також Люстіг зазначає, що навіть невеликі соціальні зміни можуть мати великий вплив. Розмова з колегою після роботи чи будь-яка незначна взаємодія з незнайомою людиною здатна зробити ваше соціальне життя кращим. Використовуйте такі можливості, щоб перетворити їх на більш змістовні дружні стосунки.

«Людям варто навчитись використовувати максимум можливостей, щоб поспілкуватись. Перевага в тому, що ми не лише внутрішньо влаштовані так, що прагнемо «законектитись», але й це приносить непогані дивіденди для нашого здоров’я», — зауважує Люстіг.


Приєднуйтеся до закритої facebook-групи управлінців