Лідер або дилер? Як не потрапити в емоційну залежність

Емоційне лідерство чи емоційне ді(и)лерство? Одного разу зробивши помилку у слові «лідерство», я задумалася, а чи помилка це? Можливо, у такому переставленні букв є сенс?

Дилер (від англ. dealer — торговець) — це людина, яка пропонує якийсь товар або послугу за винагороду. То чи може бути лідер у певному аспекті емоційним дилером, тобто людиною, яка дає іншим певний емоційний заряд в обмін на щось?

Іншими словами, чи має бути лідер «торговцем емоціями», «продавцем щастя», «батарейкою»? Адже від того, якими емоціями він заряджений, безпосередньо залежить настрій команди. Від того, наскільки вміло лідер керує своїми емоціями, можна говорити про його зрілість та рівень його EQ – емоційного інтелекту.

Отже, у певному розумінні лідер — той самий дилер? І що більше людина вміла як дилер, то більш успішна як лідер?

Лідер / дилер — чи є різниця?

Я бачу різницю тут не тільки в переставленні букв. 

Ключова відмінність у тому, що дилер обов’язково отримує щось натомість і діє так, щоб досягнути вигоди для себе. «Нічого особистого, просто бізнес». Емоційні дилери — спритні маніпулятори (і усвідомлені, і неусвідомлені).

Легко та непомітно для вас вони використовують прийоми навіювання, зараження певною емоцією та підштовхують вас дати те, що їм потрібно; зробити те, що їм потрібно; сказати те, що їм потрібно. Після розмови з емоційним дилером ви можете відчувати як спустошення, так і ейфорію, і підете з бажанням зробити щось для нього.

Постійно спілкуючись із такою людиною, вам може стати складно ухвалювати самостійні рішення. Усе частіше виникатиме гостра необхідність запитати поради в дилера, просто дізнатися його думку. З’являється своєрідна залежність.

Читайте Нотатки СЕО в Telegram

Однак лідером керує вища мета, яку поділяє команда.

Мені пощастило, бо в роботі я часто зустрічаю лідерів, які діляться правильним емоційним зарядом, запалюючи всіх навколо. Справжнє задоволення спостерігати за зустрічами та нарадами, після яких команда рветься до бою, усі щиро усміхаються і підтримують одне одного.

Після спілкування зі справжнім емоційним лідером у вас «виростають крила». Зворотний зв’язок сприймається як поштовх до розвитку, з чітким розумінням, що змінювати і як вдосконалюватися. Ви можете добре почуватись тільки від присутності цієї людини у вашому оточенні. І не тому, що «він такий класний, і я тут біля нього», а тому, що ваша самооцінка підвищується завдяки зарядові, який він транслює. 

Емоційний лідер

Емоційний лідер розвиває свій EQ так само, як м’язи у тренажерному залі.

Деніел Гоулман, американський психолог та письменник, сформулював п’ять ступенів EQ — самоусвідомлення, саморегулювання, мотивування, емпатія, соціальні навички. Тому ми можемо чітко та поетапно розвивати кожен із них. 

Емоційний лідер допомагає іншим впоратися з емоціями, знає, як створити стан «потоку» в себе та інших. Це дивовижне відчуття, при якому у вас відкривається відразу і друге, і третє дихання, з’являється натхнення, внутрішній драйв, і робота «кипить», а всі завдання виконуються набагато швидше й ефективніше.

З точки зору стилю лідерства, дилер швидше віддасть перевагу дисонансним стилям (амбітний, авторитарний), а лідер — резонансним (ідеалістичний, навчальний, товариський, демократичний).

Тема EQ — одна з найпопулярніших у бізнесі вже кілька років. Приймаючи на роботу, особливо на керівні посади, насамперед оцінюють вже не IQ (коефіцієнт інтелекту), а саме EQ. Компетенції, пов’язані з EQ, займають перші позиції у списку must have навичок для розвитку.

Обережно, пастки! 

З описаного вище можуть виникнути кілька помилкових припущень:

  1. Емоційний лідер — це людина-свято, яка жартує і постійно на позитиві.
  2. Емоційний лідер — це альтруїст, готовий повсякчас «чинити добро». 
  3. Він / вона — обов’язково екстраверт / ка.

Це не так. Навпаки, лідери з високорозвиненим EQ — спокійні та врівноважені. Вони чітко розуміють, куди скеровувати енергію, накопичують її, мудро інвестують її в інших.

Різниця між екстравертом і інтровертом тільки в тому, де він буде брати енергію — із зовнішнього або із внутрішнього світів.

Приєднуйтеся до закритої facebook-групи управлінців

Як зрозуміти, хто ти? 

Жоден із тестів поки що не розглядає анаграми «лідер–дилер». Щоб визначити, хто перед вами — дилер або лідер — маю три запитання для перевірки:

1. Навіщо людина робить те, що робить? Які його / її мотиви?

2. Як змінюється ваш емоційний стан після спілкування з цією людиною? На краще?

3. Чи хотіли б ви, щоб ваші діти спілкувалися з цією людиною?

Завжди починайте з себе, з того, ким / чим можете керувати. Періодично запитуйте себе, як би про вас відповіли на згадані вище запитання інші люди.

Вдосконалюйте власний EQ і ставайте справжнім емоційним лідером.

Стати автором блогу Executives