Наскільки я адекватний: самооцінка топ-менеджера та інструменти для неї

Для чого ТОП-менеджеру займатися самооцінкою

Чому сьогодні головною темою є самооцінка не власника чи керівника компанії, а саме ТОП-менеджера? Тому що це особлива людина, яка від природи наділена лідерськими якостями, гіпервідповідальна, швидко приймає рішення, знаходить і реалізує величезну кількість ідей. Від неї залежить розвиток та зріст компанії в цілому.

Але є й інша сторона медалі. ТОП-менеджери дуже вразливі, погано переносять критику і будь-який вияв оцінки їхньої роботи. Адже вони бачать плоди своїх старань, результати та досягнення. Тому нерідко у них може промайнути думка: «Навіщо мені розвиватися і оцінювати себе? Я і так the best».

І тут вчасно згадати про те, що самооцінка та схильність до рефлексії ― це запорука успіху. Усі ми рухаємося однаково: ставимо собі цілі, навіть, якщо не усвідомлюємо цього, натикаємося на перешкоди, отримуємо результати, робимо помилки та зустрічаємося з невдачами.

А коли стикаємося з невдачами та потрапляємо до глухого кута, ми незмінно зростаємо та розвиваємося. Саме тому такою важливою є адекватна самооцінка. І пам’ятати, що крім нас на нашу самооцінку впливають інші люди, наше оточення. Як говорив Стів Джобс, вплив оточуючих ― це 60 %. Інші 40 % ― це наші знання, навички, вміння та якості. І розуміння цього значення самооцінки ще більше зростає.


Приєднуйтеся до закритої facebook-групи управлінців

Самооцінка. Як проводити?

Інструмент «Підведення підсумків»

Один із головних інструментів для самооцінки ТОП-менеджера ― рефлексія та техніка «підбиття підсумків кожен день» з фокусом на:

 1. Що вийшло?
 2. Яка динаміка руху до своїх цілей?
 3. Що в майбутньому я буду робити по-іншому?

У такій рефлексії можна спиратися на компетенції, які є в компанії, задані KPI. Для того, щоб перевірити не тільки професіоналізм, а й рівень якості особистості.

Інструмент «Вітрило лідерства»

Добре зарекомендував себе на етапі відбору на посаду інструмент «Вітрило лідерства», який об’єднує два профілі ― посади і особистості. І при самооцінці важливо пам’ятати про обидва.

Часто ТОПи забувають про особистість і займаються виключно кар’єрою. І це велика помилка. Бо сьогодні головний інструмент керівника ― командне лідерство. А це означає здатність заряджати людей своїми ідеями, довгостроковим плануванням, сенсами, надихати і таким чином вести за собою.

Намалюйте дві осі по вертикалі. У Вас з’являться дві крайні точки.

 • Згори ― це наскільки зі мною як з керівником «правильно».
 • Внизу ― наскільки зі мною «надійно».
 • Праворуч по горизонталі ― наскільки зі мною «приємно».
 • Зліва по горизонталі ― наскільки зі мною «вигідно».

Далі ― так, якби всередині був «0», а в крайній точці «10», проставте цифри, відповідаючи на ці 4 запитання. У вас вийде схематичне вітрило.

Після цього задайте собі питання:

 1. Що я бачу?
 2. Наскільки мені це подобається?
 3. Наскільки саме це вітрило допомагає мені і моїй команді рухатися до наших цілей?
 4. Що я хотів би змінити?
 5. Можливо, щось треба додати або прибрати?
 6. Що мені важливо продовжувати робити, тому що це дає хороший результат?


Читайте Нотатки CEO в Telegram

Самооцінка через призму Life-Business Balance

Не треба забувати, що ефективність ТОПа залежить і від його Life-Business Balance. Це про правильні пропорції між бізнесом і особистим життям.

Коли балансу немає, це обов’язково негативно вплине на результати та цілі компанії і на атмосферу в команді в цілому. А недоотримана ефективність дорівнюватиме втраті прибутку.

Для збалансування Life-Business пропоную знову застосувати інструмент «Вітрило лідерства», але в іншому контексті. Наприклад, можна взяти такі значення для вимірювання як «я» і «моя сім’я».

Знову «намалювати» вітрило, відповідаючи на запитання: «наскільки зі мною правильно», «приємно», «надійно» і «вигідно»? І у Вас вийде інше вітрило лідерства. Адже ми і в родині лідери. Або ще один контекст «я у стосунках з собою», зі своїми цілями, бажаннями, мріями, цінностями.

Ці 3 вітрила приводять до ладу і є фундаментом для ефективності ТОП-менеджера. І маючи адекватну, не завищену і не занижену самооцінку, можна не тільки вийти на зовсім інший рівень життя і кар’єри, а й звернути гори, якщо буде потрібно!

Щоб продовжити вивчення теми, читайте далі: Почути головне: 8 порад як оцінити цінності топкандидата