Навички майбутнього. Результати дослідження Coursera

Платформа масової онлайн-освіти Coursera опублікувала звіт «Глобальний індекс навичок» (Global Skills Index, 2020). Звіт ґрунтується на аналізі успішності 65 мільйонів користувачів платформи за останні 12 місяців. У ньому оцінюється рівень навичок у 60 країнах та 3 напрямах навчання: бізнесі, технологіях та науці про дані. Найпопулярніші курси на Coursera стосуються цих напрямів і розвивають навички, найбільш важливі для успішного майбутнього, тому у звіті увага зосереджена на них.

Звіт складається з трьох частин, у яких аналізуються глобальні та регіональні результати, галузеві результати, а також роль і тенденції онлайнового навчання. Розгляньмо їх докладніше.

Частина перша. Глобальні та регіональні результати

Найпопулярнішими бізнесовими навичками у 2020 році стали Microsoft Excel, управління проєктами, цифровий маркетинг, блокчейн, бізнес-аналітика, письмо, управління талантами, навички продакт-плейсменту та управління ланцюгом постачання.

До п’ятірки країн-лідерів за рівнем розвитку бізнесових навичок у 2020 році увійшли Швейцарія (100%), Австрія (98%), Данія (97%), Фінляндія (95%), Об’єднані Арабські Емірати (93%). Країни з найнижчим рівнем — Перу (7%), Венесуела (5%), Домініканська Республіка (3%), Колумбія (2%) та Мексика (0%). Україна посіла 43 сходинку та з показником 29% увійшла до списку країн, що розвиваються у сфері бізнесу.

Найважливішими технологічними навичками визнано мову програмування C, технологію штучного інтелекту, JavaScript, веброзробку, проєктування користувацького досвіду, кібербезпеку, згорткову нейронну мережу, хмарні обчислення, інтернет речей (IoT), інтерфейс програмування застосунків (API).

За рівнем розвитку цих навичок лідирують Росія (100%), Білорусь (98%), Швейцарія (97%), Україна (95%) та Фінляндія (93%). Країни, що відстають від інших, — Еквадор (7%), Бангладеш (5%), Мексика (3%), Пакистан (2%), Нігерія (0%).

Трендові навички роботи з даними — мови програмування Python, R та SQL, сторітелінг даних, глибинне навчання, TensorFlow, хмарні API, багатозадачне навчання, лінійна алгебра, обробка природної мови (NLP).

Країни з найвищим рівнем розвитку навичок у сфері наук про дані — Росія (100%), Швейцарія (98%), Бельгія (97%), Австрія (95%), Фінляндія (93%). Останні в переліку — Індонезія (7%), Бангладеш (5%), Пакистан (3%), Кенія (2%) та Нігерія (0%). Україна — на 29 сходинці з показником 53%. Вона визнана країною з конкурентними навичками у сфері наук про дані.


Читайте Нотатки CEO в Telegram

Частина друга. Галузеві результати

Найбільш розвинені бізнесові навички мають ті, хто працює у виробництві, телекомунікаціях, технологіях, охороні здоров’я, фінансах, страхуванні, автомобільній сфері, споживчих товарах, медіа та розвагах, надає професійні послуги.

Технологічні навички найрозвиненіші в тих, хто займається технологіями, медіа та розвагами, фінансами, професійними послугами, виробництвом, споживчими товарами, автомобільною сферою, телекомунікаціями, охороною здоров’я, страхуванням.

Навичками роботи з даними найкраще володіють працівники, зайняті у сферах технологій, фінансів, телекомунікацій, медіа та розваг, автомобільній сфері тощо.

Таким чином, індустрії технологій, фінансів та професійних послуг очолюють список найбільш підготовлених галузей, що здатні скористатися перевагами умов сучасності.


Приєднуйтеся до закритої facebook-групи управлінців

Частина третя. Роль і тенденції в освіті

У цій частині звіту проаналізовано, які програми вищої освіти найкраще готують студентів до нового ринку праці та які навички потрібно додати в навчальні програми, щоб підготувати випускників до роботи.

Коли економіка відновиться після кризи, яку спричинила пандемія, студенти, уряди та бізнес знову розглядатимуть університети як головне середовище для здобування навичок. Нині ринку потрібні спеціалісти зі сфер бізнесу, технологій та роботи з даними. Розвиток навичок із цих трьох напрямів має бути частиною програм вузів для кращого зв’язку навчання з ринком праці.

Бізнесові навички найкраще розвивають у студентів програм природничих наук, інженерії, ведення бізнесу, математики та статистики тощо.

Найважливіші бізнесові навички — цифровий маркетинг та управління проєктами.

Технологічні навички найкраще розвивають комп’ютерні науки, математика та статистика, мистецтво та гуманітарні науки, інженерія тощо.

Корисні навички у цій сфері — блокчейн, хмарні обчислення, кібербезпека, проєктування користувацького досвіду, веброзробка.

Найкраще навичками роботи з даними володіють випускники програм природничих наук, математики та статистики, інженерії, комп’ютерних наук, біологічних наук, соціальних наук тощо.

У цій сфері Coursera виділила такі найпопулярніші навички: сторітелінг даних, глибоке навчання, обробка природної мови, Python, SQL, TensorFlow.

Таблиця 1 — Навчальні напрями, які найкраще розвивають навички з трьох сфер: бізнес, технології та наука про дані

БізнесТехнологіїНаука про дані
Природничі наукиПриродничі наукиПриродничі науки
ІнженеріяКомп’ютерні наукиМатематика та статистика
Ведення бізнесуМатематика та статистикаІнженерія
Математика та статистикаМистецтво та гуманітарні наукиКомп’ютерні науки
Біологічні наукиІнженеріяБіологічні науки
Комп’ютерні наукиЮридичні наукиСоціальні науки
Соціальні наукиВедення бізнесуВедення бізнесу
Юридичні наукиСоціальні наукиОхорона здоров’я
Мистецтво та гуманітарні наукиОсвітаМистецтво та гуманітарні науки
Охорона здоров’яБіологічні наукиЮридичні науки
ОсвітаОхорона здоров’яОсвіта

Важливі висновки

У звіті Coursera виділила п’ятірку найпопулярніших навичок, пов’язаних із COVID-19: охорона здоров’я, розпізнавання симптомів, розуміння факторів ризику, соціальне дистанціювання та відстеження контактів. З березня на платформі зареєструвалися понад 800 000 осіб, а на курсах Coursera, що навчають цих навичок, кількість зарахованих збільшилася на 540%.

Невизначені діагнози, дефіцит ресурсів, значні фінансові втрати та порушення особистих свобод сприяли психічним та емоційним переживанням користувачів платформи. Як наслідок, попит на навички особистісного розвитку, такі як упевненість, керування стресом та уважність, зріс на 1200% у деяких учнів Coursera.

При цьому вищий рівень розвитку професійних навичок спостерігаємо серед країн із рівним доступом громадян до освіти й інтернету, високою працездатністю населення, рівністю доходів.

З кожним відсотком знань, отриманих для країни, пов’язане також збільшення ВВП на душу населення на 600 доларів. Таким чином, країни мають змогу протидіяти занепаду внаслідок пандемії та зробити економіку більш стійкою, інвестуючи в розвиток навичок своїх громадян.

Щоб продовжити вивчення теми, читайте далі: Почути головне: 8 порад як оцінити цінності топкандидата