Прокрастинація як особистий стиль

Публікуємо уривок з книжки Джейн Б. Бурки та Леонори М. Юен «Прокрастинація», яка вийшла у Видавництві Старого Лева. Перекладачка: Ксенислава Крапка.

Люди сильно відрізняються в тому, яка частина їхньої ідентичності занурена в прокрастинацію. Перш ніж ви зробите кроки до зменшення обсягу прокрастинації у своєму житті, пропонуємо вам розглянути кілька способів, як відкладання справ на потім може зробити вас певним типом особистості або створити імідж, якого може бути складно позбутися.

Милий клоун

Один зі способів, завдяки якому люди долають прокрастинацію, такий: вони переводять її в жарт, а тоді вибудовують навколо цього власну ідентичність. Вони можуть використовувати свій досвід прокрастинації як матеріал для жартів: розважати друзів оповідками про те, як нещодавно виплутались із критичної ситуації, жартувати про те, як спізнилися на вечерю на кілька годин, або ж сміятись усю дорогу до пошти опівночі 15 квітня. Зробивши прокрастинацію такою важливою частиною власного репертуару, вони можуть переживати, що, коли відмовляться від неї, це якось применшить їхню особистість і звузить їхній стиль.

Серджіо забавляв людей історіями про власну прокрастинацію. Усім знайомим він розповідав про випадок, коли йому довелося в туалеті магазину підгинати штани, тому що він купив новий костюм за тридцять хвилин до зустрічі з виконавчим директором своєї компанії. У братстві, до якого його прийняли в коледжі, йому присвоїли звання «Найбільший квапливець». Прокрастинація Серджіо дала йому можливість забавляти людей. Якби йому довелося відмовитися від ролі коміка, він не певен, ким би став і чи люди далі вважали би його кумедним.


Приєднуйтеся до закритої facebook-групи управлінців

Святий

Деякі люди додають власному життю сенсу та мети, дбаючи про потреби інших людей, а натомість відкладаючи власні. Звісно, у вас будуть випадки, коли ви захочете допомогти родині чи друзям, та постійна турбота за когось може відволікати вас від того, що у власному житті ви добряче зависли. Ви настільки можете присвятити себе допомозі іншим людям, що у вас вже не буде часу дбати про власні пріоритети.

Наприклад, ви плануєте провести вечір за роботою, але коли вам телефонує подруга, вся у сльозах, ви дві години висите на телефоні. Коли батьківський комітет просить вас взяти на себе відповідальність за весняний фестиваль, ви погоджуєтеся, навіть попри те, що вам доведеться присвятити цьому весь вільний час. А все тому, що ви потрібні. 

Навіть попри її позірне виправдання, надмірна прислужливість — це оманливий вид прокрастинації. Коли ви обираєте зробити щось для когось, замість зробити щось для себе, ви ніби ухвалюєте альтруїстичне, щедре, похвальне рішення. Та допомога іншим, при одночасній відмові від власних потреб, не дає вам змоги зрозуміти, що найкраще для вас. Ваша власна індивідуальність і ваші цілі не можуть проявитися, доки ви витрачаєте весь свій час на те, щоб дбати про когось. Ми не переконуємо вас провадити цілковито егоїстичне життя, спрямоване лише на досягнення ваших власних цілей. Однак коли турбота про інших не дає вам змоги пізнавати самого себе, то ви не святий — а мученик.

Людина доби Відродження

Деякі прокрастинатори створюють власну ідентичність на підставі знань потроху звідусіль. Вони хочуть, аби їхнє життя охоплювало всі сфери людського інтересу: від політики, філософії та технологій до фізіології спорту і плетіння кошиків. Потреба знати все забирає багато часу! Замість виконання роботи, вони годинами сидять в інтернеті, досліджують численні напрями своїх останніх зацікавлень, завантажують книги й читають газети з усього світу.

Часто ці люди нездатні використати свої визначні таланти на власну користь. Через свою потребу бути добре обізнаним у всьому вони не можуть взятися як слід ні до чого. Вони відмовляються обмежитись однією галуззю знань, одним окремим зацікавленням, одним передбачуваним кар’єрним шляхом. Вони вірять, що можуть стати втіленням ідеалу доби Відродження, і врешті-решт розпилюються на таку кількість напрямів, що взагалі не можуть рухатись уперед.

Чудо-працівник

Прокрастинація може призвести до хаосу останньої хвилини та катастрофи, і деякі люди намагаються зробити героїчний ривок, аби врятувати становище. Вони вкладаються в дедлайн, фанатично працюючи тридцять шість годин поспіль, або ж розробляють геніальний план, аби випросити більше часу. Вони використовують власне творче мислення не для того, щоб створити, а щоб знайти вигадливе, блискуче рішення у кризі. Їх сприймають як чудо-працівників.

Нерідко кризи, вирішення яких доручають цим людям, створюють вони ж самі. Катастрофа виявляється неминучою, адже вони власною прокрастинацією загнали себе в кут. Якби не їхня затримка, у них взагалі не було би жодних проблем і не треба було би здійснювати жодних чудес. Аби почуватися особливими, їм потрібне рішення у вигляді чуда, а прокрастинація створює їм критичну ситуацію, яку зможе врятувати лише їхній магічний доторк.


Читайте Нотатки CEO в Telegram

Чиста дошка

Прокрастинація може маскувати той факт, що ви не дуже добре розумієте, хто ви і чого хочете. Вам може здаватися, що ви не досягали своїх цілей, бо мали проблеми з прокрастинацією, але, може, ви не дуже цікавилися тим, які пріоритети важливі для вас: які у вас зацікавлення, вподобання, цінності, потреби та цілі? Без додаткового розуміння себе, навіть припинивши прокрастинувати, ви можете не розуміти, що робити з вашою новою здатністю досягати успіху.

Якщо ви не ставите собі запитань про те, чого насправді хочете від життя, або якщо ви питали себе, та не знаходили справжньої відповіді, то у вас могло залишитися відчуття, що

вашому життю бракує напрямку або мети. Цей брак напряму може створювати фундамент для прокрастинації. Люди, які не вміють чітко розпізнати, що насправді для них важливо, здатні проявляти однаковий інтерес у кожній новій можливості, з якою зустрічаються. Кількість незавершених робіт може накопичуватися в міру того, як вони відмовляються від справ. Якщо ви по шию загрузли в напівсирих проектах, списках справ, які потрібно зробити, переживаннях про дедлайни, що наближаються, та дедлайни, які пропустили, то ви, мабуть, заповнюєте себе переживаннями, адже потребуєте заповнити себе хоч чимось.

Людина, що ховається за прокрастинатором

Прокрастинація не дає вам пізнати себе. Коли ви поглинуті прокрастинацією, то не можете чітко думати про важливі питання. Ви зайняті тим, що створюєте у світу уявлення про себе, може, навіть брешете про те, як проводите час, і приховуєте правду про те, з чим стикаєтеся. Прокрастинація породжує відчуття обману, ризикованого способу життя. Закликаємо вас менше покладатися на прокрастинацію, аби ви могли жити більш справжнім життям.

Важливо знати себе окремо від вашої прокрастинації. Тоді ви зможете почати приймати себе таким, яким ви є, а не яким ви хотіли би бути чи яким, на вашу думку, мали би бути. Зробити це зовсім не легко. Для цього потрібно бути з собою чесним, оцінювати себе реалістично та врешті-решт приймати те, що виявите. Психоаналітик Карл Юнг казав: «Найстрашніша річ полягає в тому, щоб повністю себе прийняти». І все ж цей страшний процес прийняття себе — недоліків, рубців, болячок й усього іншого — також може дати полегшення.

Докладніше про книжку «Прокрастинація»:

Відкладаєте важливі й дрібні справи на завтра, на потім, на останній тиждень перед дедлайном? Тоді ви — справжнісінький прокрастинатор. Відомі психологи Джейн Б. Бурка та Ленора М. Юен пропонують проникливий, чутливий, а іноді смішний погляд на проблему, яка зачіпає всіх: студентів та вчених, офіс-менеджерів та керівників, домогосподарок та продавців. Бо, напевне, навмисне затягування часу має свої причини, і їхнє коріння у нашому дитинстві та дорослому досвіді.

Ця книжка — ефективний порадник із рекомендаціями, які допоможуть вам взятися до справи, оминаючи перешкоди прокрастинації, аби врешті успішно долати особистий шлях до психологічного зростання та успіху.

Читати далі: Нейроменеджмент: базові знання про партнерство з власним мозком