Щасливі «сім’ї» ефективних менеджерів. Частина 1

Олександр Синько
експерт із навчання та розвитку

Стаття на основі книги «Управління» Генрі Мінцберґа (Henry Mintzberg, Managing, 2009).

Лев Толстой почав свій роман «Анна Кареніна» безсмертною фразою: «Всі щасливі сім’ї схожі одна на одну, кожна нещаслива сім’я — нещаслива по-своєму». І так само може бути у менеджерів з їхніми «сім’ями» в організаціях: є багато способів, щоб помилитися, і мало — щоб бути успішними.

Наші рідні мають чимало недоліків, як і ми. Проте дивним чином ми продовжуємо разом жити і співдіяти, а деякі сім’ї навіть називаємо здоровими. Так само й менеджери: усі вони неодмінно мають хиби, але ці хиби часто не є фатальними, і, попри всі складнощі, організаційні «сім’ї» деяких менеджерів щасливі. Вони керують ними ефективно й досягають результатів. Як їм це вдається? 

Тут ми неминуче потрапляємо на дорогу, яка називається «компетенції менеджера» або «особисті якості лідера». Як правило, їх подають  списком. Генрі Мінцберґ вважає, що такі списки — неповні й утопічні, тому що не враховують контексту. Він пропонує схему управлінської ефективності, яка містить кілька структурних елементів або ядер. Це не теорія і не модель, а лише схема, яка дає змогу порушити таку непросту тему, як ефективність менеджера, і спробувати її збагнути.

Отже, можна виокремити такі ядра управлінської ефективності (Зображення 1): 

  1. Рефлексивне (Reflective), 
  2. Ядро співпраці (Collaborative), 
  3. Аналітичне (Analytic), 
  4. Ядро досвіду (Worldly*),
  5. Проактивне (Proactive). 

* Worldly mindset переклав як «ядро досвіду», бо у цьому контексті термін передбачає широкий кругозір, багатий життєвий досвід, відкритість до різних культур і думок, при цьому зберігаючи свою ідентичність, пам’ятаючи про свої корені.

І ще два додаткових: на одному кінці — енергійне (Energetic), а на другому — інтегративне (Integrative).

Мінцберґ зазначає, що ця схема не стосується особистості менеджера та його якостей, а виходить з того, як влаштована управлінська практика. 


Читайте Нотатки CEO в Telegram

Енергійне ядро

«У здорових родинах ми спостерігаємо високий рівень енергії і значну кількість звернень по допомогу», — Мінцберґ цитує Льюїса та інших авторів, які написали книгу «Не один чинник: психологічне здоров’я в родинних системах» («No Single Thread: Psychological Health in Family Systems» by Lewis, Beavers, Gossett, and Phillips). Рівень енергії менеджера, як правило, позначається на його команді. Публіка надихає актора такою ж мірою, як і актор надихає публіку. 

Робота менеджера — це фрагментарна діяльність, схожа на безконечну пунктирну лінію. З одного боку, керівникові потрібно ініціювати зміни, а з іншого — підтримувати стабільність. Йому важливо залишатися у контакті з людьми та з бізнесом, але природа його діяльності ніби виштовхує його «нагору». Щоб подолати ці суперечності, менеджерові потрібно вкладати у свою роботу багато енергії. 

Як бути успішним менеджером у ситуації пунктирної лінії? Яку роль відіграє енергія у подоланні суперечностей? Розгляньмо одну із таких ситуацій. Щоб бути поінформованим, менеджерові потрібно мати добрі стосунки із працівниками, які надають йому інформацію. Втім щоб керувати ними, він змушений трохи дистанціюватись. Працівники, як правило, намагаються подати менеджерові гарну картинку, щоб він їх не критикував. Так вони викривляють реальну ситуацію.

Щоб цього викривлення не трапилось і керівник знав про все, що відбувається, йому потрібно витрачати багато енергії на те, щоб: по-перше, бути в хороших стосунках з людьми, а по-друге, дистанціюватись, щоб ними керувати.

Рефлексивне ядро

Рефлексія — це практика, що допомагає осмислювати наш досвід і надавати йому сенсу. Френсіс Бредлі, англійський філософ, одного разу зазначив: «Рефлексія — це здатність, висунувшись з вікна, побачити себе тим, хто іде вулицею». 

Рефлексувати — це спрямувати увагу у свою свідомість, а потім повернути увагу назовні, щоб звичні речі побачити по-іншому. Рефлексування потребує інтелектуальної роботи, але воно значно більше за неї. Воно містить емпіричний досвід, а не тільки теоретичні конструкції і моделі. Завдяки рефлексуванню менеджери вчаться мислити самостійно, формують здібність проникати в суть речей, бачити їх зсередини. 

Як організувати рефлексивну практику? Для початку можна написати кілька запитань і періодично перечитувати їх. Наприклад:

— Як я можу звільнити себе від частини обов’язків, щоб скеровувати підрозділ у тому напрямі, який я свідомо вибрав?
— Я тільки реагую на події чи й сам ініціюю деякі дії?
— Чи я правильно розумію наслідки моїх дій і мого стилю управління?
— Звідки я беру інформацію і як?
— Яку інформацію мені треба надіслати іншим, щоб вони ухвалювали кращі рішення?
— Чи відкритий я до нових ідей і думок?
Питання можуть бути смішними або риторичними, але головне, щоб вони запускали процес.

Окрім індивідуального рефлексування, варто проводити ще й колективне. Завдяки спільному рефлексуванню менеджер може взаємодіяти з іншими сторонами, а також змінювати позицію. Наприклад, деякий час побути в ролі клієнта, постачальника або керівника іншого відділу. Зміна позиції дасть йому змогу побачити та зрозуміти те, як думають і діють інші. Це також допомагає йому зайняти рефлексивну позицію щодо своєї діяльності.

Саме з цим пов’язаний феномен того, що менеджер, змінивши посаду, починає краще розуміти, чим він займався раніше. Не змінюючи позиції, без активної комунікації йому важко критично подивитися на свою роботу. 


Приєднуйтеся до закритої facebook-групи управлінців

Ядро співпраці

Сильні родини тяжіють до рівноправ’я між чоловіком та дружиною, а слабкі часто характеризуються домінуванням когось одного. Робота менеджера нерозривно пов’язана з колективними й соціальними аспектами. Управлінські дії не можуть існувати без залучення інших людей. Менеджмент — це глибоко соціальний процес. 

Одне з головних завдань менеджера — допомогти людям співпрацювати разом. Команди сприймають як мережі, а не як ієрархії, а лідерство стає все більш невидимим. Делегування повноважень часто не спрацьовує. Оскільки цим менеджер ще більше наголошує, хто має справжню владу.

Як менеджерові залучити команду до ефективної роботи? Бути самому залученим. Повага, довіра, турбота, вміння слухати — ці слова трапляються найчастіше, коли люди описують хороших менеджерів. Коли сім’ї здорові, тоді люди не бояться висловлювати свої почуття та емоції, піклуються одне про одного. Це характерно і для здорових колективів. Завдання менеджера — вивільнити позитивну енергію, яка вже й так є в людях. Важливо, щоб співпраця була органічною, так само природною, як це відбувається у здоровій сім’ї.

У наступній частині статті ми розглянемо такі «ядра»:  аналітичне (Analytic), ядро досвіду (Worldly), проактивне (Proactive), інтегративне (Integrative).

Більше про автора:
Олександр Синько — бізнес-тренер, експерт із навчання та розвитку. Зони експертизи: лідерство та менеджмент

Щоб продовжити вивчення теми, читайте далі: Почути головне: 8 порад як оцінити цінності топкандидата