Що робити для безпечної зміни керівництва? Приклад Alibaba Group

Часто звільнення корпоративного лідера є раптовим і несподіваним для компанії та її партнерів, що може негативно вплинути на справи компанії. Що робити, аби уникнути небажаних наслідків зміни керівництва? Саймон Хейвард, генеральний директор компанії Cirrus і автор книги The Agile Leader, аналізує звільнення Джека Ма з посади керівника Alibaba Group — однієї з найбільших світових компаній з електронної комерції. 

Минув місяць з тих пір, як Джек Ма перестав бути СЕО в Alibaba. Проте його звільнення ні для кого не було сюрпризом. Насправді Джек Ма оголосив про заплановану відставку рік тому. Він офіційно передав управління компанією своєму обраному наступнику, генеральному директору групи Даніелю Чжану. За останні 12 місяців він тісно співпрацював з Чжаном, щоб забезпечити плавний перехід. Джек Ма має намір залишатись у складі ради до 2020 року, але у своєму листі про відставку він чітко дав зрозуміти, що «має повну впевненість у нашому наступному поколінні лідерів».

То ж які уроки можна почерпнути з ретельно спланованої передачі справ в Alibaba Group?

1. Делегуйте обов’язки

Багатьом керівникам вищого рівня важко «відпустити» управління, щоб інші могли взяти на себе відповідальність. Для забезпечення стійкого довгострокового успіху лідери повинні делегувати прийняття рішень по всій організації.

Незважаючи на те, що Джек Ма — харизматичний, висококваліфікований лідер, він продемонстрував здатність перекладати відповідальність на керівництво в організації. Він був співзасновником Alibaba в 1999 році і передав керівництво компанією у 2013 році, взявши на себе роль виконавчого голови. Розширений бізнес Alibaba зараз управляється мережею вищих керівників. Дух партнерства, співпраці та відповідальності завжди був сильним у всій організації, і Ма вже давно славиться своїм інклюзивним стилем керівництва.

2. Розвивайте інших

Як лідер, ви зобов’язані розвивати лідерські здібності інших людей та заохочувати їх залучення у справи компанії. 

Виступаючи на Всесвітньому економічному форумі в Давосі минулого року, Джек Ма говорив про важливість розвитку творчості людини в цифрову епоху. «Освіта зараз є великою проблемою — сказав він. — Якщо ми не змінимо спосіб навчання, через 30 років ми будемо мати великі проблеми». Тепер він планує зосередитись на благодійності та вдосконаленні освіти в сільській місцевості.

Business Intelligence для ТОПів

3. Будьте відкритими

Джек Ма відкрито говорив про свій план зміни керівництва. Це заспокоїло колег, клієнтів та зацікавлених сторін. Відкритість вибудовує впевненість. Що стосується планування правонаступництва, прозорість і зрозумілість цього процесу також може запобігти зменшенню ціни на акції, втраті лояльності та негативних відгуках у пресі.

4. Будьте спритними

Хоча Alibaba в першу чергу відома як провідна компанія з електронної комерції, під керівництвом Джека Ma вона розширилася на фінансові послуги, мобільні платежі, хмарні обчислення та штучний інтелект. Зростання китайської індустрії електронної комерції сповільнилося, але Ма створив культуру спритності, яка дала змогу організації швидко реагувати на зміни. 

Alibaba стикається зі зростаючою конкуренцією з боку інших гігантів технологій – але Джек Ма залишає стійку культурну спадщину. Принципово важливо, що Ма також заохочував інших експериментувати, не боячись невдачі. Він припускає, що деякі компанії провалюються через те, що не мріють. «Саме мрії змушують нас наполегливо працювати. І саме мрії змушують нас ніколи боятися помилок чи невдач».

Джерело: CEO Today