Світ у 2030 році: 9 мегатрендів

Icon made by Freepik from www.flaticon.com

Кожен напрямок, який ми обираємо, і кожен вибір, який ми робимо, впливають на наше життя, кар’єру, бізнес та світ. Ендрю Вінстон, засновник Winston Eco-Strategies і радник транснаціональних корпорацій щодо того, як вони можуть орієнтуватися на найбільші проблеми людства й отримувати прибуток від їхнього вирішення, спрогнозував розвиток дев’яти важливих тенденцій до 2030 року. Адаптований переклад.

Демографія: населення планети збільшиться на мільярд і житиме довше.

До 2030 року чисельність населення становитиме 8,5 мільярда людей, із них 1 мільярд — люди, яким більше 65 років. Представники середнього класу переважатимуть, кількість бідного населення й надалі зменшуватиметься.

Урбанізація: дві третини всього населення житиме в містах.

Кількість мегаполісів зростатиме, малі та середні мегаполіси — теж. Зростатиме й вартість життя в найпопулярніших містах. Розвиватимуться технології будівництва.

Прозорість: світ стане ще більш відкритим і менш приватним.

Кількість інформації, зібраної про кожну людину, продукт та організацію, буде зростати експоненційно. Ефективність інструментів, щоб аналізувати інформацію, зростатиме, що полегшуватиме процес прийняття рішень.

Кліматична криза: клімат і надалі швидко змінюватиметься із регулярно екстремальними погодними умовами.

Міжурядова група експертів з питань зміни клімату (МГЕЗК, англ. Intergovernmental Panel on Climate Change, IPCC)  постійно наголошує на необхідності зменшити викиди вуглецю, щоб утримати загальне підвищення температури повітря на планеті в межах 1,5 градуса Цельсія. До 2030 року людство перетне цю межу або перебуватиме дуже близько до неї.  

Результати зміни клімату будуть невблаганними. Внаслідок підвищення рівня моря багато прибережних районів матимуть постійні проблеми. Рослинний та тваринний світ буде не таким багатим, що призведе до різких скорочень популяцій багатьох видів і може спричинити втрату цілих екосистем (таких як корали). Через засухи та повені доведеться змінити місця вирощування основних сільськогосподарських культур.


Приєднуйтеся до закритої facebook-групи управлінців

Дефіцит ресурсів: потрібно буде більш агресивно протистояти ресурсним обмеженням.

Щоб мати такі обсяги основних товарів (наприклад, металів), як того вимагатиме економічне зростання, потрібно буде швидше освоїти циркулярні моделі: менше використовувати джерел сировини, більше переробляти. І взагалі: переосмислити принципи матеріальної економіки.

Вода буде найосновнішим ресурсом, і, ймовірно, багато міст постійно відчуватимуть нестачу води. Знадобиться більше інвестицій у водні технології та опріснення.

Клінтех: викопні палива відходять у минуле.

Подальше зменшення вартості «чистих технологій» або клінтех ще більше удоступнюватиме відновлювальну енергію. Кількість транспортних засобів із нульовими викидами зростатиме за рахунок здешевлення вартості акумуляторів і запровадження жорсткіших екологічних норм.

Технологічні зрушення: інтернет речей (internet of things, IoT) стане нормою і кожен девайс буде максимально інтегрованим. 

Прихильники «сингулярності» стверджують, що штучний інтелект зрівняється із людським. Штучний інтелект та машинне навчання підвищуватимуть ефективність людей. Маніпуляції людьми із застосуванням технологій лише посилюватимуться. Штучний інтелект створить нові види робочих місць, але також усуне деякі професійні сегменти — від водіїв вантажівок і таксі до деяких висококваліфікованих спеціалістів, таких як помічники юристів та інженери.

Глобальна політика: питання щодо глобальної співпраці для вирішення проблем залишається відкритим.

Спрогнозувати політику майже неможливо, і важко уявити, як впливатимуть дії глобальної політики на зміни клімату та інші мегатренди. Невідомо, чи будуть глобальні уряди та інститути працювати спільно, щоб побороти зміни клімату та нестачу ресурсів, величезну нерівність та бідність — чи ж кожен регіон або етнічна група боротимуться із проблемами окремо, згідно з власними інтересами. Паризька угода стала монументальним початком, але країни, особливо США, останнім часом відступили від глобальної співпраці. Бізнес повинен відігравати головну роль у просуванні сталого розвитку.

Популізм: зростання націоналізму та радикалізму може посилитися… або не посилитись.

Ще складніше, аніж політику, передбачити: чи підтримають люди ту чи іншу філософію управління.

Щоб продовжити вивчення теми, читайте далі: Почути головне: 8 порад як оцінити цінності топкандидата