Світові тенденції, що змінять український бізнес

Світові тенденції, що змінять український бізнес
Фото: Alex wong/Unsplash
Анатолій Амелін - Світові тенденції, що змінять український бізнес
Фото: Анатолій Амелін, Executives Club

На зустрічі Executives Club Анатолій Амелін, співзасновник та директор економічних програм в Ukrainian Institute for the Future, розповів про те, які світові тенденції змінять український бізнес, а також про місце України в світі. Переказуємо найголовніше з його виступу.

Які світові тенденції вплинуть на Україну

Соціальні тенденції

В наступні 10 років населення планети збільшиться на один мільярд людей. Населення зростає, середній клас також, бідні країни багатіють, Європа старіє, ми стоїмо на порозі глобальних міграційних процесів. Африка, Індія, Латинська Америка будуть поступово мігрувати вверх. Людей стане більше, соціальна напруга зростатиме. Міста розширюватимуться і будуть впливати на соціальні процеси більше, ніж країни.

Технологічні тенденції

Протягом наступних 10 років 800 млн людей, які зараз працевлаштовані, втратять роботу. Автоматизація будь-якого процесу дозволяє звільнити його від людини. Автоматизуються бухгалтерські, юридичні та інші питання.


Приєднуйтеся до закритої facebook-групи управлінців

Політичні тенденції

Після розпаду СРСР у світі залишився один гегемон — США. Зараз ВВП Китаю обходить Штати, його наздоганяє Індія. Вплив США у світі поступово зменшується.

Фото: Анатолій Амелін, Executives Club

Як зміниться структура української економіки в 2030 році – тенденції

Покращити економіку України в 10 разів без збільшення продуктивності праці неможливо. Чи можливо збільшити економіку в 10 разів завдяки наявним секторам економіки? У 2-3 рази можна, але в 10 — ні.

Ми бачимо таке майбутнє: 60% української економіки буде формувати hi-tech — високі технології, які стосуються абсолютно всього. ІТ серед них — невеликий кластер. У нас талановита, освічена, креативна нація, яка може виживати в хаосі.

На жаль, ми неорганізовані. Досягнення таких показників (1,3 трлн доларів ВВП, ріст економіки в 10 разів) можливий лише з новою структурою економіки.

Класичні сектори економіки займають 40% ВВП, це 4 млрд доларів, що в 4 рази більше сьогоднішнього рівня ВВП. Класичні сектори виростуть у 3-5 разів кожен за рахунок автоматизації, капіталізації, але основний вклад у розвиток економіки буде робити hi-tech.

Hi-tech — це не лише роботизація. Це нові технології, нові матеріали, нові процеси

Які галузі стануть драйверами росту економіки

Нові сектори економіки: Hi-tech, R&D, IT-рішення для В2В, фінанси (фондовий ринок, ІСО), фінтех, біоінженерія, наномедицина.

Базові галузі — енергетика, інфраструктура, переробна промисловість, освіта — можуть вийти на новий рівень за рахунок росту продуктивності. Без них неможливо розвивати нові сектори і допомогти вирости економіці в 10 разів.

Інфраструктура в Україні дійсно зношена. Необхідність в інвестиціях перевищує 60-70 млрд доларів. Якщо ми не зможемо її відновити, то економічний ріст малоймовірний. Україна перебуває на перетині логістичних коридорів і це працює на нашу користь.

Правильно підійшовши до фіскальних інструментів, ми також можемо зробити гарні умови. Податок на виведений капітал, наприклад, вигідний іноземним інвесторам для локалізації виробництва в Україні. Це змінює навантаження на бізнес для американських, китайських та інших компаній.

Фото: Анатолій Амелін, Executives Club

Україна прийняла енергетичну стратегію до 2035 року. Як це можна робити, якщо у нас немає плану розвитку економіки навіть на 5 років?

Ми почали готувати концепцію освіти. Діти, що пішли в школу минулого року, закінчать її в 2030 році. За цей час технології змінять структуру праці. Чому ми навчаємо наших дітей? А чому вчать університети? Це велика проблема. Адже під час розвитку економіки треба розуміти, хто в ній потім працюватиме. Нам треба змінювати освіту. Ті, хто вже чогось досяг, повинні постійно навчатися і розвивати нові навички. До того ж, вчені говорять, що постійне навчання продовжує життя.

Ми бачимо, що Україна може стати європейським центром R&D. У нас є вчені кадри, але немає взаємодії науки, освіти та бізнесу. Це те, що свого часу сприяло появі Кремнієвої долини.


Читайте Нотатки CEO в Telegram

Які технології підвищать ефективність бізнесу

  1. Оптимізація бізнес-процесів. Контроль над виробництвом і людьми (модуль, датчики).
  2. Виявлення контрафактної продукції за допомогою блокчейна.
  3. Спрощення комунікацій за допомогою VR i AR.
  4. Cost management (хмарні сервіси, штучний інтелект, Інтернет речей).
  5. Облік, логістика, якість, персонал: роботизація і автоматизація.
  6. Нові рішення з Big data і штучним інтелектом.
  7. Індивідуальний підхід до клієнта, персональні продажі, персональна реклама.
  8. Когнітивні системи навчання, необанкінг, p2p-системи, рішення на стику галузей і професій.