Таймменеджмент мовою грошей

Більшість людей впевнена в тому, що успіх — це фінансовий добробут і щоб його досягти, обов’язково потрібно чимось жертвувати. Часто в університетах та бізнес школах головну увагу приділяють навчанню того, як планувати свій бізнес чи кар’єру. На планування ж інших сфер людської діяльності, що не пов’язані з кар’єрою, взагалі уваги не звертають.

Інвестування свого часу — це значно ризикованіший і складніший проєкт, аніж фінансовий. Тому що, на відміну від грошей, час — вичерпний ресурс. У підсумку ми часто бачимо успішних, але насправді дуже втомлених і не дуже щасливих людей.

Вихід із цієї ситуації — вміння балансувати між своїми інтересами і грамотним інвестуванням часу. Таймменеджмент — це не лише планування часу й визначення пріоритетів, це ще й уміння керувати собою в умовах, що постійно змінюються, вміння впливати на тих, хто навколо, передбачати різні ситуації, гнучко реагувати на те, що відбувається, і впевнено рухатися до результату.

Що спільного між підходами до оцінювання бізнесу й таймменеджментом? Інвестиціями грошей та інвестиціями часу? Чи справді час = гроші? Чи можна до таймменеджменту застосовувати підходи та інструменти оцінювання бізнесу?

Таймменеджмент мовою грошей

Будь-яку людину можна розглядати з позиції підприємства, що працює та генерує певний рівень доходу. Оцінюючи підприємства, головними етапами є: аудит балансу (активи і пасиви), аналізування кредиторської заборгованості та видатків, інвестиції та їх токсичність, бюджет, прибуток, дивіденди.

Аудит балансу

По-перше, аналізуємо свій баланс, що складається із двох розділів: активів та пасивів. У кожної людини — свій баланс активного та пасивного часу. Хтось працює 8 годин на день і має 2 тренування у спортзалі на тиждень, а хтось — 7 годин і дивиться серіали по 2 години на день або п’є пиво після роботи.

Де-юре всі мають 24 години на добу, де-факто — в житті різні результати. На цьому етапі важливо та потрібно провести аудит свого часу, розклавши все чітко на свої місця. Час вимірюємо не лише кількісними, але й якісними характеристиками.

Наприклад, активний і пасивний, монетизований час (який приносить прибуток) і час на відпочинок, токсичний час, час «пролетів» і час «тягнувся» тощо. До речі, є хороша новина — майже 30 % із 365 днів на рік — це відпустка, вихідні, свята. Аудит свого часу і зусиль рекомендують проводити раз на тиждень, раз на місяць, раз на квартал і, звісно, за підсумками року.


Читайте Нотатки CEO в Telegram

Кредиторська заборгованість

Переважно ми беремо кредити у сну, здоров’я, сім’ї і хобі. Вартість такого кредиту дуже висока. Наприклад, хронічне недосипання призводить до погладшання, розладів психіки тощо. Постійне ігнорування потреб тіла у фізичному навантаженні знижує життєвий тонус, погіршує самопочуття і, знову ж таки, призводить до ожиріння.

Регулярна зайнятість дорослих роботою, телевізором, соцмережами «краде» увагу в дітей, а в майбутньому перетворюється на взаємне нерозуміння, витрати грошей, що пов’язані з «оплатою навчання», штрафи й нервове потрясіння.

Тому зрозуміло, що плата за хронічну закредитованість — це прогнозовані проблеми в майбутньому, витрати часу, сил та енергії на розв’язання проблем, які виникають з дітьми, близькими та здоров’ям.

Постійні й необґрунтовані витрати призводять до збитків у вигляді хвороб, конфліктів, незадоволення стосунками, а то й до банкрутства у вигляді розлучень, розривів тощо.

У банківській практиці кредитування вважають нормальними, і легко обслуговувальними кредитами в розмірі 30 % від обороту (у нашому випадку — від свого часу, не зайнятого роботою і сном). Тому перш ніж брати кредит, важливо добре продумати його мету й окупність.

Молоді, амбітні, не обтяжені сім’єю люди, щоб збудувати свою кар’єру, можуть собі дозволити взяти обмежений у часі, із зрозумілим бізнес планом цільовий кредит, найчастіше в здоров’я або взаємини. Головне вчасно його закрити, без протермінування. Інакше поточні вигоди стануть збитками в майбутньому.

Стратегія «Першу половину життя витрачаємо здоров’я, щоб заробити гроші. А другу половину життя витрачаємо гроші, щоб відновити здоров’я» — не найефективніша. Бажаю всім позичальникам стати інвесторами!

Інвестиції

Ми щодня інвестуємо свій час. Переважно це відбувається на автопілоті, як складеться. Важливо пам’ятати, що ми розподіляємо енергію і час через свою увагу, а вони в людини — обмежені.

Отже, насамперед інвестуємо в роботу, дітей і те, що залишається, — в себе. Адже кожну сферу життя можна розглянути як інвестиційний проєкт. Визначити мету інвестицій, їхній розмір, термін, почерговість. Зрозуміти на старті, чого хочеться на фініші і що, не менш важливо, — у процесі.

Фінансування відбувається не тільки грошима, а й увагою та часом. Низка головних інвестицій з погляду грошових затрат — безкоштовна. Увага і турбота до близьких, до довкілля цілком можлива і без грошей, а віддачі дає значно більше й цінується набагато дорожче.

Відтак важливо зважено розподілити ресурс, зусилля і виокремити пріоритетні напрями інвестицій.

Токсичні інвестиції

Це такі інвестиції часу та грошей у те, що нам видається важливим і потрібним, а насправді тільки спалює і знецінює такий дорогоцінний ресурс. Наприклад, зависання у соцмережах, месенджерах, віртуальній реальності, телесеріалах, теленовинах, плітки й побутове базікання тощо. Кожний має свою пастку прокрастинації.

Отже, важливо виявити свої токсичні інвестиції, а точніше — видатки, даремні витрати часу, грошей та енергії. Визначивши неефективні витрати та переспрямувавши свою увагу, ми, по суті, знаходимо новий ресурс і для додаткового заробітку, і для інших важливих сфер життя.

Зводимо бюджет

Провівши аудит часу, проаналізувавши кожну статтю кредиторської заборгованості й витрат, визначивши пріоритетні напрями інвестування у кожній сфері, можна зводити бюджет. Бюджет часу — це той обмежений ресурс, яким ми у змозі розпорядитись. Але вже з новими принципами розуміння: пріоритетності, збалансованості, ефективності.

Наявність бізнес-плану за напрямами, з термінами, розмірами та формами інвестицій, очікуваним прибутком — обов’язковий. Бюджет вимірюємо не тільки кількістю грошей (іноді гроші взагалі не потрібні), а й часом, зосередженням уваги та енергією, які ви готові скерувати на відповідні сфери і проєкти.


Приєднуйтеся до закритої facebook-групи управлінців

Прибуток

Готуючи інвестпроєкт, ми плануємо позитивний результат. Якщо йдеться про економіку, то це прибуток, виражений у грошах. Якщо це life-проєкт, то так само, як і в бізнесі, прибуток має бути виражений вимірюваним показником. Як кажуть гуру менеджменту: «Керувати можна тим, що можна виміряти».

Справді, людський розум може оперувати зрозумілими йому символами, знаками й показниками. Отже, чим можна виміряти прибуток, якщо не грошима?

Варіантів, насправді, багато: затишними вечорами з близькими, кілограмами скинутої ваги, кілометрами відстаней марафону, отриманням диплома (сертифіката, свідоцтва) або новою посадою, кількістю повторень вправ, кількістю «радше позитивних» днів, кількістю днів за кордоном, підкореною вершиною, ваш варіант.

Як і в крупних компаніях, облікування цілей, ресурсів, зусиль щодо їх досягнення, і що не менш важливо, фіксування результатів, прибутків і дивідендів рекомендують вести регулярно.

Дивіденди

Якщо ви прийняли запропоновану систему таймменеджменту, апробували й адаптували її головні принципи в основні сфери свого життя, то неминуче настануть такі наслідки:

— Боргове навантаження перед своїм здоров’ям і сім’єю, кредитування в них під дуже високі відсотки має суттєво знизитись;

— Витрачання уваги, часу та енергії перетвориться в цільове інвестування;

— Рентабельність ваших інвестицій збільшиться;

— Добре продумані бізнес-плани й інвестиційні проєкти не тільки розвиватимуться і розширюватимуться, але і їхня реалізація приноситиме багато задоволення;

— Щомісячний особистий баланс зводитимете з суттєвим плюсом в емоційному та фінансовому планах;

— Підсумки квартального та річного аудиту тільки тішитимуть.

Головні висновки

Мовою грошей та бізнесу чітко і зрозуміло можна розкласти основи таймменеджменту як для фінансистів, економістів, консультантів, так і для майже всіх людей, які мають справу з грошима.

Час дорожчий від грошей. Грамотне інвестування часу дає найвищі дивіденди. Будь-яка сфера життя — це інвестиційний проєкт. Прибутки та дивіденди можна обчислювати не тільки грошима, а й дуже часто — зовсім не грошима.

Щоб продовжити вивчення теми, читайте далі: Почути головне: 8 порад як оцінити цінності топкандидата