Токсична поведінка: як її розпізнати і працювати з токсичними колегами

Інколи в житті буває, що після спілкування з певною людиною ми почуваємося знесиленими, роздратованими чи спустошеними. Причина в тому, що нашому співрозмовнику чи співрозмовниці притаманна токсична поведінка.

5 проявів токсичної поведінки колег у команді

  1. Людей, які схильні до токсичного сприйняття, постійно супроводжують трагедії, конфлікти, скандали, істерики, нещасні випадки. При цьому сам процес скандалу приносить їм неабияке задоволення, а винним завжди залишиться опонент. Від людей із токсичною поведінкою часто можна почути безкінечний потік скарг. Викликаючи жалість до себе, вони вміло маніпулюють іншими й залюбки перекладають частину своїх робочих обов’язків на колег.
  2. Тотальний контроль. Одним із проявів токсичної поведінки є прагнення контролювати все довкола. Вони не вміють і зовсім не хочуть слухати інших, адже знають все набагато краще. При цьому контролери бояться брати відповідальність за власні вчинки й у всіх своїх невдачах неодмінно звинувачують колег.
  3. Суцільний негатив і постійна критика. Люди з токсичним сприйняттям бачать світ лише в чорно-сірих тонах. Їм притаманне негативне мислення й здатність навіть у позитивних ситуаціях знаходити суцільні мінуси. Вони накопичують у собі біль та образу й тому постійно незадоволені всім довкола. Роблять зауваження іншим, акцентуючи на недоліках та помилках. Часто така критика не містить жодного конструктиву, а лише переповнена бажанням вкотре наголосити на слабинках колег і таким чином здаватися кращими від інших.
  4. Страх виходу із зони комфорту. Люди з токсичною поведінкою бояться новизни у своєму житті, бо їм безпідставно здається, ніби весь світ налаштований проти їхнього успіху. У них рідко є чіткі цілі, мрії та бажання активно розвиватися. Тому з ними важко генерувати нові ідеї, адже будь-які пропозиції наштовхуються на опір та скептичне ставлення. Будучи невпевненими в собі, токсичні люди хочуть, аби й інші відчували постійні сумніви у своїх силах. Тому вони часто саботують чи навіть блокують реалізацію нових проєктів своїх колег.
  5. Нетолерантне ставлення до інших. Часто від людей, схильних до токсичності, можна почути плітки, принизливі коментарі, саркастичні фрази, злі жарти. Вони плетуть інтриги та обманюють інших. Вони некоректно та грубо звертаються до колег, особливо тих, яких вважають нижчими за соціальним статусом чи посадою. Не очікуйте від токсичних людей корисної поради чи підтримки в кризових робочих ситуаціях. Через притаманну їм заздрість вони можуть навіть присвоювати собі чужі хороші ідеї.


Читайте Нотатки CEO в Telegram

 Причини токсичності

Причини токсичності криються у вихованні й дитячих комплексах. Часто незабуті дитячі образи породжують сумніви у власних силах. Токсичність виникає через несприятливу сімейну атмосферу у дитинстві: батьки проєктували свої життєві розчарування, страхи та невдачі на дітей, не проявляли до них належного інтересу, не показували хорошого прикладу контролю власних імпульсів та емоцій. Якщо дитина виросла в психологічно некомфортних умовах, де було заборонено виявляти свої емоції, тоді токсична поведінка неодмінно проявиться вже у дорослому віці. 

Ще одна причина токсичності — слабо розвинений емоційний інтелект. Тобто нерозуміння власних негативних емоцій та невміння давати їм лад призводять до накопичення токсичності, що зрештою відображається на людях, які є поряд. 

Часто токсичність виникає через невирішені конфлікти в особистому житті: непорозуміння з членами сім’ї, розчарування у своєму партнерові, нерозділені почуття. 

Причиною можуть бути також проблеми зі здоров’ям, наприклад гормональний збій чи депресивний стан.

Як працівники з токсичною поведінкою впливають на роботу компанії?

Токсична поведінка співробітників отруює загальну атмосферу в колективі, руйнує взаєморозуміння та шкодить продуктивності. У команді виникають конфлікти, недовіра, озлобленість. Може погіршуватися якість виконання завдань, адже працівники замість цілковитого зосередження на роботі відволікаються на аналіз неприємної атмосфери. Знижується ініціативність та зростає бажання чимскоріш втекти з робочого простору. У токсичному колективі працювати дуже важко, тому працівники звільняються. А плинність — це завжди додаткові проблеми та витрати для компанії. 

Якщо токсичне сприйняття притаманне лідерові, то це неодмінно призводить до проблем із клієнтами і погіршення репутації компанії.


Приєднуйтеся до закритої facebook-групи управлінців

Токсична поведінка: правила співпраці

 Як керівникові налагодити співпрацю, якщо у підлеглих домінує токсична поведінка?

— Найоптимальніший вихід — виявляти токсичність кандидата ще під час співбесіди й задля збереження здорової атмосфери в колективі не приймати таку людину на роботу.

— Якщо ж вам таки доводиться керувати підлеглими з токсичною поведінкою, намагайтеся працювати лише відповідно до посадових інструкцій та ухвалених стандартів. Під час спілкування обговорюйте лише робочі питання.

— Як керівник, саме ви повинні показувати приклад здорової поведінки. Якщо ви припустилися помилок, не бійтеся їх визнавати й просити вибачення.

— Якщо одна особа негативно впливає на весь колектив, спочатку спробуйте спокійно з’ясувати причини. Відважтеся на максимально відверту бесіду, поділіться своїми спостереженнями щодо токсичності колеги. Запропонуйте допомогу, підтримку чи пораду. Для того, щоб озлобленість і токсичність зникла, іноді достатньо доброї розмови.

— Якщо ж токсична поведінка переходить етичні межі чи законодавчі норми, варто вдатися до рішучий дій (звільнення з посади). Пам’ятайте, що ви не можете жертвувати добробутом та репутацією всієї компанії через одного її члена.

 Як співпрацювати в одній команді, якщо поведінка колег токсична?

— Намагайтеся максимально дистанціюватися. Визначте межі власного комфорту й організовуйте робочий простір так, щоб мінімізувати будь-які контакти.

— Навчіться говорити «ні». Не бійтеся відмовляти в допомозі, якщо достеменно знаєте, що колега вами маніпулює і через жалість намагається використати ваші вміння. Відмовляйтеся слухати плітки чи негативні розповіді. Дбайте насамперед про свій емоційний стан.

— Будьте терпеливі та розмовляйте коректно. Дайте можливість токсичній людині завершити свій монолог, і тільки тоді спокійно спробуйте повернути розмову в потрібне вам русло. Не потрапляйте в пастку загострення конфлікту і не намагайтеся довести помилковість токсичної поведінки. Для людини, якій притаманна токсичність, конфлікт — це найперше спосіб самоутвердження, а не пошук правди.

— Якщо не вдається уникнути розмови, не переходьте на особисті образи. Намагайтеся конкретизувати діалог й оперуйте лише фактами.

— Не приділяйте людям з токсичною поведінкою надто багато уваги. Якщо вам доводиться їх слухати, то для зведення розмови до мінімуму не ставте додаткових запитань. Аби дистанціюватися від негативу, думайте про щось позитивне.

— Намагайтеся сприймати людей такими, якими вони є. Ви не зобов’язані дружити зі всіма своїми колегами, але пам’ятайте, що доброзичлива атмосфера позитивно впливає на продуктивність праці.

— Якщо терпіти колегу з токсичною поведінкою вже несила, спробуйте поговорити з керівником. Поясніть причину зниження продуктивності та втрати компанії через токсичність робочого простору. Можливо, саме керівнику вдасться вирішити проблему та знайти вихід із ситуації завдяки розмові, попередженню або ж навіть і через звільнення.

Найважливіше — працюйте над розвитком власного емоційного інтелекту. Рекомендуємо розпочати із прочитання книги відомого американського психолога Деніела Гоулмана «Емоційний інтелект». Щоб не допустити емоційного вигорання, покидаючи стіни офісу, залишайте там і всі робочі моменти. А вдома насолоджуйтеся своїм життям і не примножуйте негатив роздумами про токсичну атмосферу в офісі. 

Щоб продовжити вивчення теми, читайте далі: Почути головне: 8 порад як оцінити цінності топкандидата