Відчуваєте, що вам потрібна перерва? Зробіть її!

перерва
Зображення з блогу Даріуса Фору

Ви заряджаєте телефон, коли він розряджається. Ви заправляєте бензином бак, коли він порожніє. Але іноді ви забуваєте зробити перерву і поповнити енергією свій найцінніший ресурс — власне тіло і, відповідно, мозок.

Хай чим ви займаєтесь: тим, що любите, чи тим, що ненавидите, ви працюєте. Життя — це також робота, і досить складна. 

То чому ж ми ускладнюємо собі життя і не беремо відпустку для підзарядки? І йдеться не про вихідні, під час яких маємо безліч справ, або про свята, упродовж яких більше працюємо, ніж відпочиваємо.

Ні, такий тип «вільного часу» потребує значних енергетичних затрат. Я говорю про відпочинок із дуже конкретною метою: зарядити «акумулятор», щоб могти повернутися до продуктивного життя.

Перерва зменшує стрес і підвищує продуктивність

Результати наукових досліджень підтверджують, що перерва від роботи у вигляді відпустки допомагає долати стрес на роботі та запобігає вигоранню. Але це ще не все.

Я цікавлюсь продуктивністю. Тому щодо відпочинку чи відпустки моє питання звучить так: «Чи зроблю я більше справ, коли повернусь?». Відповідь — «так», але потрібно пам’ятати про дещо головне. Виконання поставлених завдань не має нічого спільного з часом. Якщо ви працюєте більше годин, то це не означає, що зробите більше. Навпаки, дослідження показують, що збільшення кількості робочих годин зазвичай означає зменшення продуктивності.

Чому так? Якщо у нас багато часу, то нерідко ми витрачаємо його намарно. Усе просто: якщо я скажу, що для написання статті у вас є рік, що ви робитимете? Відкладете її до завтра, еге ж? Але що робитимете, якщо я обмежу вас лише двома годинами? Ймовірно, візьметесь до роботи одразу. Таким чином, маючи більше вихідних та менше робочих днів, ви будете ефективніше використовувати свій час.


Читайте Нотатки CEO в Telegram

Звучить прекрасно. Але почекайте, є застереження

Якщо ваша відпустка є стресовою, позитивні переваги нівелюються. 

Нещодавно я відчув, що потребую перерви. У мене було кілька травм, які все ще давалися взнаки, і я почувався менш енергійним. Я міг би і далі вдавати, що все гаразд, але натомість вирішив поїхати у відпустку зі своєю родиною. Цілий тиждень зовсім не працював. А коли повернувся — був сповнений енергії.

Ось кілька порад, які можуть допомогти вам звести стрес до мінімуму і зробити перерву максимально ефективною.

1. Робіть те, що ви хочете

Не існує правил щодо відпустки — кожен відпочиває по-своєму. Якщо любите планувати свій відпочинок — зробіть це. Якщо хочете просто плисти за течією — будь ласка. Хочете прокинутися рано? Прокиньтесь. Не любите прокидатися рано? Спіть. Навіть якщо їдете у відпустку зі своїм партнером, друзями чи родиною, вам не потрібно бути разом цілодобово. 

Головне — не мати конкретних очікувань від перерви. Відпустіть усе. Я, наприклад, не люблю публікувати фотографії з відпусток у соціальних мережах. Бо тоді я постійно замислююся над тим, що потрібно сфотографуватися так, аби вразити інших. Я, ймовірно, навіть робив би щось лише для того щоб сфотографуватись. «Мені треба взяти напрокат водні лижі, щоб сфотографуватися на них». Ні, не потрібно.

Зосередьтеся на отриманні насолоди від моментів життя тут і зараз. Якими б ці моменти не були.

2. Читайте

Білл Гейтс відомий своєю маніакальною звичкою читання, а також своїм «тижнем мислення», упродовж якого він лише читає і думає.

У кожного з нас є щоденні, щотижневі та щомісячні завдання і звичний розпорядок, які працюють добре. Однак у них можна застрягнути, а перерва на кшталт «тижня мислення» допомагає зупинитись і переосмислити.

Чому я рекомендую відійти від звичного розпорядку та роботи? Тому що ви або з нетерпінням чекатимете повернення до праці, або ж не захочете повертатись взагалі. У будь-якому разі перерва завжди служить меті. Вона не тільки допоможе вам підзарядитися, але й змусить задуматися, чи потрібні вам зміни у житті.

Ось чому під час відпустки я люблю годинами читати.


Приєднуйтеся до закритої facebook-групи управлінців

3. Нудьгуйте

Одна з моїх улюблених стратегій пошуку нових ідей — це нудьгування. Раніше я б робив усе, щоб НЕ нудьгувати: дивився б телевізор, прогулювався б, переглядав би фейсбук тощо. Але чи знаєте ви, що нудьгу можна використати на свою користь?

Щоразу, коли у мене настає творча криза, я просто нічого не роблю. У буквальному сенсі — нічого. Спробуйте і ви колись. Це чудова стратегія, яка, ймовірно, допоможе вам знайти саме те найкраще рішення, якого вам так бракує.

Ніколи не буде слушного часу для перерви

«Мені просто потрібно закінчити цей проєкт».

«Мій начальник ніколи цього не дозволить».

«Люди подумають, що я лінивий».

«У мене немає часу».

«Моя сім’я потребує мене».

Так, так, я теж раніше мав подібні переживання. Але чого ви хочете насправді: продовжувати працювати без відпочинку, доки не вигорите? Чи відпочити до того, як втома остаточно здолає вас? Тож перш ніж скористатися всіма вагомими причинами, щоб не робити перерви, подумайте: що робитимуть близькі люди, якщо вас не стане? Тому бережіть себе. Зробіть перерву — і поверніться бадьорі та енергійні.

Щоб продовжити вивчення теми, читайте далі: Почути головне: 8 порад як оцінити цінності топкандидата