Ви більше не СЕО. Що робити після звільнення

Посада СЕО чи топменеджера іноді вимагає надмірної витримки, щоби впоратись із особистими та робочими викликами, складними рішеннями та гнітючими невдачами. Тривале напруження від обов’язків може спонукати до рішення змінити роботу. Або криза, конфлікт чи переорієнтація в компанії можуть змусити раду звільнити СЕО.

У цій статті ми подаємо кілька варіантів того, що можна робити після звільнення з посади СЕО чи топменеджера. 

Зробіть перерву 

Одразу після звільнення вам, мабуть, буде незвично бачити порожній календар і не займатись багатьма питаннями, що потребують термінового вирішення. Такий новий, незвичний стан може навіть спричинити тривогу.

Тому перерва — це не лише нагода чітко усвідомити, що відбувається, але й перезавантажитись і почути себе.

Проте пауза має бути правильно організована, порадами ділиться Саша Орлоф, ексСЕО та співзасновник LendUp.

1. Повністю відімкніться.

«Дуже корисно провести час подалі від потоку емейлів і чатів. Це допоможе вам чіткіше побачити можливості та проаналізувати ваш досвід. Коли я звільнився, то вирішив прожити 14 днів без електронної пошти та телефона.

Скільки вам потрібно днів — вирішуйте самі. Єдине правило — присвятіть цей період собі та своїм думкам».

2. Структуруйте вільний час.

«Також я зрозумів, що дуже важливо організовувати вільний час. Адже можна потрапити в ”пастку Нетфліксу”: вранці ввімкнути, щоб переглянути один фільм, і опам’ятатись, коли вже стемніло».

Виділіть час на речі, які ви відкладали: на навчання — саме тепер чудова нагода пройти курси, на які ви не мали часу, адже вони не стосувались роботи, на книжки, на здоров’я, на рефлексію, на те, що приносить задоволення.

3. Займіться своїм здоров’ям та стосунками.

«Ще раз наголошую, дуже важливо дбати про своє здоров’я — і фізичне, і психічне. Наприклад, короткі медитації за допомогою мобільних застосунків мені допомагали «ввімкнути» усвідомленість на весь день.

Також я виокремлював час на те, що приносить задоволення, наприклад, зустрічався з друзями, гуляв із сім’єю, влаштовував «наукові суботи» з дітьми».

4. Знову станьте учнем.

«На час перерви я визначив собі дві навчальні цілі — професійну та особисту. Професійна — попрацювати над сферами, які допоможуть мені стати професійнішим управлінцем.

Наприклад, я записався на курси з корпоративних фінансів, управління радою правління та з HR-аналітики. Особиста — уроки тенісу. Досі їх відвідую».


Читайте Нотатки CEO в Telegram

Чого ви прагнете?

Важливою перевагою перерви є те, що вона дасть вам достатньо простору та часу, щоб ви могли зрозуміти, чим займатись далі, не хапатись за можливості, які «підвернулись», а керуватись своєю кар’єрною траєкторією. Цьому сприятимуть такі кроки:

1. Зрозумійте, що вас надихає.

«До чого лежить ваше серце?» — запитує Леслі Пайн, старша партнерка консалтингової групи з Бостона, The Philanthropic Initiative. І «Як ти хочеш змінити світ?».

Відповіді на ці запитання можуть скерувати вас у різних напрямах — вселити підприємницький дух чи повернути до проблем, які «сягають дитинства» і які настав час вирішити. 

2. Розробіть стратегію.

Стратегувати — це те, що добре виходить у керівників. «Якщо вам стане зрозуміло, з якою проблемою ви хочете боротися, — каже Пайн, — то це не означає, що ви так само розумітимете, скільки вам треба часу, ресурсів і які таланти».

Тому важливо скласти план, а також роззирнутись, бо, можливо, уже є ті, хто працюють над проблемою, і варто долучитись до них? 

3. Вирішіть, чи бажаєте змінити напрям, чи будете дотримуватись звичного.

Це одне з найважливіших питань до СЕО, які звільняються. Не ризикувати і піти за тим, у чому ви довели свою компетентність? Чи кинути обережність на вітер і прагнути чогось зовсім іншого? 

4. Скільки часу ви готові віддавати?

Замість того, щоб вирішувати, скільки часу може зайняти те, що ви робитимете після звільнення, задумайтесь та переформулюйте запитання — скільки часу ви готові віддавати роботі?

5. Чи хочете й далі керувати?

Іноді слідувати за тим, що вас надихає, може означати, що ви більше не будете керівником, а це стає проблемою для деяких ексСЕО. 


Приєднуйтеся до закритої facebook-групи управлінців

Наступні кроки

Проаналізувавши запропоноване вище, вам буде легше обрати шлях та зробити наступні кроки, серед яких:

Приєднатися до ради директорів

Стати членом наглядової ради — доволі логічний крок для колишніх СЕО. Там управлінський досвід і справді принесе багато користі, адже обіймаючи посаду СЕО, ви багато дізналися про ринки, уряд, геополітику і, звісно, про бізнес.

«Для мене членство у раді директорів — це хороша можливість розпочати новий напрям кар’єри. А участь у зборах ради не як СЕО дала мені змогу поглянути на багато речей під іншим кутом», — каже Ніл Андерсен, колишній СЕО Maersk Group, а тепер член ради директорів Unilever.

Для генеральних директорів будуть надзвичайно цінними розсудливі поради від людини, яка колись сама була на їхньому місці, та все ж не варто зловживати своїм досвідом. У наглядовій раді ваше завдання — скерувати теперішнього СЕО, а не керувати компанією.

Перейти в консалтинг

Як колишній управлінець топрівня ви можете допомагати іншим компаніям своїми ідеями та знаннями, не сподіваючись бути постійним членом команди.

Робота консультантом може також допомогти вам проаналізувати, як працюють різні сфери та ринки, надихнути, долучитись до компанії з певної сфери чи запустити свою бізнес-ідею.

Долучитись до топкоманди іншої компанії

Інший шлях, який ексСЕО можуть розглянути, — це приєднатись до команди топменеджерів іншої компанії. Ви маєте інструменти та досвід управління компанією, які зможете застосувати як директор з персоналу чи операційний директор (залежно «до чого лежить серце»).

«Основне завдання тут — вийти з ментальності «номера один». Це особливо актуально, якщо СЕО був ще й засновником компанії», — каже Саша Орлоф. — Ви маєте можливість стати більш об’єктивним, менш емоційно залученим лідером, що, я вважаю, може розвинути зовсім інший набір управлінських навичок».

Започаткувати власний бізнес

Ролі засновника компанії та СЕО доволі схожі, але з принциповою різницею у підході до роботи. Для успіху компанії засновники постійно ризикують, тоді як генеральні директори переважно ризиків уникають.

Якщо ви відчуваєте в собі підприємницьку іскру, готові ризикувати та маєте ідею, яка вас захоплює, — втілюйте її у власній компанії. Втім будьте готові до кардинальних змін у стилі життя.

«Перші пів року було складно. Я звик, що хтось складає мені графік зустрічей, планує поїздки, навіть готує каву, аж раптом я мав робити все сам. Мене також іноді турбувала втрата статусу і я почав сумніватися у власній компетенції. Втім коли я отримав перших клієнтів, стан справ покращився» — про досвід початку свого бізнесу розповідає Філіп Форест, колишній генеральний директор ANZ Asia.

Звільнення з посади СЕО — велика зміна, і такі зміни деколи даються важко. Але ви можете використати цю нагоду, щоб поставити собі важливі запитання про свої мрії, пристрасті, зацікавлення і можете зануритися в інші сфери, які, можливо, не стосувались вашої попередньої компанії.

Стати автором блогу Executives