Як вибудувати особисту фінансову стратегію

як обрати особисту фінансову стратегію
Фото: Pixabay/Pexels

На зустрічі Executives Club голова правління «Правекс-банку» Тарас Кириченко та засновник, інвестиційний директор Blackshield Capital Максим Корецький говорили про те, як вибудувати особисту фінансову стратегію. Ми записали найцікавіші моменти їхнього виступу.

Основні види інвестицій

Максим Корецький - Як вибудувати особисту фінансову стратегію
Фото: Максим Корецький, Executives Club

Є два види інвестицій: в борг і в бізнес. В борг — це депозит у банк, позика кому-небудь, будь-які види облігацій. Ризик у цьому випадку може бути в неплатоспроможності банку, держави, приватної особи, підприємства тощо. Серед плюсів: ви чітко знаєте відсоткову ставку на вході. Але вона може бути реструктурована, знижена, перенесена і т. д.

Інвестиції в бізнес — це, безпосередньо, акції компаній, приватних в тому числі, акції, які котируються на біржі.

Якщо ви маєте дохід від свого бізнесу тут, то дуже небезпечно інвестувати в місцеві ліквідні активи. Дуже важливо вибудувати територіальну диверсифікацію.

Наші люди навчилися заробляти, але, на жаль, поки не вміють правильно інвестувати

Наприклад, я нещодавно спілкувався зі знайомим, який прогорів, тому що вклав у банк, який спочатку здавався неплатоспроможним. Що спонукало його вкладати туди? Заробив? Молодець. Але так по-дурному втратити гроші — якось неприємно. Переплачуйте посередникам, наймайте найкращих і точно не пошкодуєте.

Більше 30% населення США інвестує в акції. Це не дуже безпечно, але це, по суті, — єдиний пасивний заробіток, який може забезпечити дохідність вище інфляції. Борг такого зробити не може, максимум перекрити її, тому що він прив’язаний до облікової ставки і т. д. Активи ж оформлені на вас, вони на вашому рахунку, ви їх бачите.

Також купляти (для подальших інвестицій) щось варто, перед цим розібравшись у цьому. Треба купувати ті інструменти, де інвестор добре захищений. Наприклад, прозорі регульовані фондові ринки. Не треба братися, якщо не розумієте, що до чого.   

Куди краще інвестувати

ОВДП (Облігації Внутрішньої Державної Позики) — це гарний варіант, якщо ви довіряєте гривні та Міністерству фінансів, а також готові до валютних ризиків України. Серед плюсів варто відзначити високу ставку, можливість вийти з продукту, продавши його ринку, відсутність податків на прибуток та можливість брати позику під ОВДП.

А ось серед мінусів — можлива примусова реструктуризація на невизначений термін або ж відмова держави платити за зобов’язаннями у випадку банкрутства.

Далі йде нерухомість — це квазігривня. Може здатися, що її ціна прив’язана до долара, але статистика демонструє кореляцію вартості з національною валютою. Серед плюсів — вона може дати хорошу дохідність у довгому циклі — 30-40 років. А мінуси — це значні витрати без можливості заробітку в короткостроковій перспективі, а також значна кореляція з гривнею.

Ще одна галузь інвестування — це ставка. ЇЇ контролює Національний банк і наразі є прогнози, що вона не буде знижуватися. Серед плюсів: Нацбанк анонсував дефіцит гривні, а отже, і підняття ставки. А мінуси — висока залежність від політичної та економічної ситуації, податки.

Ризики підприємницької діяльності

Тарас Кириченко - Як вибудувати особисту фінансову стратегію
Фото: Тарас Кириченко, Executives Club

Обов’язково треба відкладати кошти окремо від вашого бізнесу. У своєму бізнесі ви цар і бог, знаєте, як мінімізувати податки, знаєте ризики — цим він і небезпечний. Треба відкладати окремо, неважливо, в Україні чи за кордоном, але обов’язково окремо. Якщо цього не робити, то може буде запізно.

Ще одна порада — не ігноруйте консультантів, які допоможуть вибудувати стратегію. Дуже часто люди економлять на юристі або професійному посередникові, тому що звикли платити мало. Пізніше це може призвести до істотних дефектів і втрат. Ви один раз заплатите — це буде коштувати на 0,5-1% дорожче, але отримаєте послугу вже іншого рівня.

Я вивчаю італійську мову і мій вчитель-італієць купує квартири у Києві. І ось він прийшов на заняття одного разу і каже: «Купив квартиру, а мені не відповідають, не беруть слухавку». Чому було не найняти нормального юриста, який би подивився договір і зрозумів би, що це «розвод»?

Коли буде криза

Те, що ми бачили у світі протягом останніх восьми років, — це абсолютне зростання, один із найдовших трендів в історії. Ми чекаємо кризу в світі вже третій рік. Але в Україні ми цього не бачили. У 2006-2007 роках ми відчували, що і в нас з’явилися гроші, але зараз гроші до нас не дійшли.

Те, що відбувається наразі, я бачив на початку своєї інвестиційної кар’єри у 1997-1998 роках. Тоді криза почалась у Таїланді, перейшла в Сингапур, Корею, Росію, зачепила Україну. У Штатах у цей час відбувалося бурхливе зростання, як, власне, і зараз, тому що гроші повертаються у «метрополію», у найсильнішу економіку світу. Коли навколо все погано, то в США все добре.

Криза вже йде. В економіках, що розвиваються, вона вже є. Основний фактор будь-якої кризи — це борг. Якщо в 2008 році він був у Штатах, то зараз він у країнах, що розвиваються: Аргентині, Китаї, Туреччині та інших. То ж вибудувати особисту фінансову стратегію – ваше завдання №1.