Як створити джерело пасивного доходу

Інвестиції не у власний бізнес?

Інвестиції у власний бізнес мотивують і додають драйву. Ні в кого не виникає сумнівів, що це потрібно. Втім, коли мова заходить про вкладення у бізнес колег, цінні папери чи трастові фонди як джерело пасивного доходу, то рішучість зникає. Зазвичай тому, що підприємці не цілком розуміють, як усе працює. 

Розгляньмо, як розподілене багатство у світі (за даними UBS):

  • 70 % — люди, чиї активи не перевищують 10 000 USD
  • 20 % — люди з активами 1–5 млн USD
  • 9 % — люди з активами 5–30 млн USD
  • 1 % — володіють статком понад 30 млн USD

Виникає запитання, як багаті люди збільшують і втримують свої доходи. Тому варто дізнатися про розподіл активів цих людей. Із графіків бачимо, що США та Канада (рис. 1), порівняно з Європейським Союзом (рис. 2), інвестують більше в акції та облігації, водночас менше — у грошові засоби, альтернативні інструменти й нерухомість.

Джерело пасивного доходу - США/Канада
Рис. 1. У що інвестують багаті? США/Канада
Джерело пасивного доходу - ЄС
Рис. 2. У що інвестують багаті? EU

У що інвестують українці?

У що ж інвестують українці, і заможні також? Найчастіше — в депозити й нерухомість. Популярними також є інвестиції у золото та ОВДП (облігації внутрішньої державної позики). Також досі є люди, які зберігають гроші «під матрацом».

Який результат?

За даними українських агентств нерухомості, середня ціна за квадратний метр в Києві з 2014 року знижувалась на 6,3 %. 

Порівняймо прибутковість інвестицій в українську нерухомість та у фондові ринки. 1 000 USD, вкладені 2014 року в нерухомість, перетворились на 722 USD. А 1 000 USD, вкладені у фондові ринки, — на 1 596 USD. 

Однак бачимо величезну кількість новобудов і поодиноких людей, які інвестують у фондові ринки. Найпоширеніша причина — недостатня поінформованість про можливості. Багато людей упереджено ставляться до слова «брокер», а брокерські компанії у їхній свідомості асоціюються з аферами.

Приєднуйтеся до закритої facebook-групи управлінців

Можливості

Які варіанти інвестування пропонують західні фондові ринки? Варто звернути увагу на облігації, що є напевно найнадійнішим активом. А також — на біржовий інвестиційний фонд (ETF). Це чудовий варіант для тих, хто не бажає заглиблюватися у те, що відбувається на ринку. Ще варто згадати деривативи й ринок акцій. 

Облігації

Звісно, виникає запитання, на що можна розраховувати, інвестуючи в західні ринки капіталу.

На рис. 3 та рис. 4 показано доходи з інвестицій в ETF, що прив’язаний до американських державних облігацій. Від моменту заснування фонду середня дохідність становить 7,4 %. Тобто можна подвоїти капітал за 10 років при високій надійності. Якщо вірите, що американська економіка житиме й розвиватиметься, то з такими інвестиціями можете спати спокійно.

ETF як джерело пасивного доходу
Рис. 3. Облігації. Treasuries
Рис. 4. Облігації. Treasuries

Якщо говорити про корпоративні облігації інвестиційного класу (рис. 5), то тут дохідність дещо більша — 8 %. Тобто капітал подвоїться трохи швидше, ніж за 9 років. 

Також потрібно зазначити, що такі інвестиції працюють лише в довгостроковій перспективі — хоча б 3 роки (рис. 6).

Корпоративні облігації як джерело пасивного доходу
Рис. 5. Облігації. Корпоративні
Рис. 6. Облігації. Корпоративні

Читайте Нотатки СЕО в Telegram

Акції

Чому є сенс інвестувати в акції? Якщо розглянемо статистику індексу Доу Джонса, то побачимо, що, навіть попри найкритичніші зниження, динаміка зберігається позитивна. Адже зростання цього індексу — це зростання компаній, які у нього входять. Тому якщо ви маєте терпіння, запас часу і правильні очікування, то ваш капітал збільшуватиметься з розвитком компаній та економіки загалом. 

На рис. 7 показано динаміку індексу Доу Джонса за 100 років у цифрах. Найпромовистіший показник — щорічна середня дохідність. Вона становить 7,3 % з урахуванням інфляції за умови, що дивіденди реінвестовані. 

У цьому випадку оптимальний термін інвестування становить 5–7 років.

Акції як джерело пасивного доходу
Рис. 7. Чому акції?

Чому вкладати в цінні папери краще, ніж у нерухомість

  • Захищеність. Усі процеси на західних ринках капіталу чітко врегульовані. А тому ви можете бути впевнені, що завжди захистите свої права на власність.
  • Дохідність. Це ми розглянули вище.
  • Ліквідність. Ви завжди можете кредитуватися за вигідними умовами під заставу цих активів. А також процедура виведення коштів набагато швидша, порівняно з нерухомістю.

Що робити тим, хто хоче інвестувати в західні ринки?

— Сформулюйте цілі.

Це може бути і забезпечення надійного постійного джерела доходу на раніше згенерований капітал, і нові знання та задоволення від процесу аналізування ринків. Або, можливо, трейдинг для вас — це джерело адреналіну. 

— Здобувайте знання: читайте, обговорюйте, відвідуйте освітні програми. 

— Визначте прийнятний рівень ризику.

— Оберіть підхід.

Можливо, ви маєте талант трейдера й можете заробляти на спекуляціях. Або ж надаєте перевагу довгостроковим вкладенням великих сум. Також можливо комбінувати цих два підходи. 

— Інвестуйте. Успіхів вам!

Стати автором блогу Executives