Що таке мапа думок і як її створити?

Публікуємо уривок з книжки «Мапа думок. Докладний посібник із вивчення і застосування найпотужнішого інструмента мислення у світі», яка вийшла у Видавництві Старого Лева. Перекладачка: Олена Замойська.

… Зараз зображення виходить на перший план у всіх наших комунікаціях: ми дедалі частіше використовуємо смартфони як фотоапарати (радше для зйомки, ніж для спілкування) та задокументовуємо подробиці життя у фото для соціальних мереж; ми думаємо, працюємо та спілкуємося з абсолютно незнайомими людьми з усього світу, і тому потрапляємо у щораз сильнішу залежність від технологій, які дають змогу долати бар’єри розмовної мови.

Саме тому, завдяки поєднанню слів та образів, а також відтворенню процесів у мозку, яким притаманне поєднання логічного та творчого мислення, мапа думок — ідеальний інструмент глобалізованого ХХІ століття.

Мапа думок на практиці

Деякі мапи думок дуже прості та прямолінійні, а інші — неймовірно докладні. Нижче — приклад простої, але справжньої мапи думок, створений відповідно до правил.

Це проста мапа думок для планування відпустки. Зверніть увагу, що кожне слово чи зображення розташоване на власній гілці і кожна гілка має власний колір, а смішні малюнки, які передають радість від планування літньої подорожі, робить цю мапу думок цікавою для створення та простою для запам’ятовування. Основні гілки пов’язані з головними міркуваннями під час планування відпустки: куди їхати, де зупинитися, скільки це коштує, як туди дістатися та які основні цілі подорожі.

Розгалуження мапи думок охоплюють усі аспекти відпустки, наприклад, можливі місця (гори, міста чи морські курорти), різні варіанти проживання, доступні види транспорту. Одне з відгалужень від гілки «Вартість» розглядає економію, тому поєднує стрілками деякі дешевші варіанти на інших гілках. Якщо ви не впевнені, яка відпустка вам до вподоби, створіть мапу думок, щоби розглянути всі альтернативи, зважити такі питання, як вартість і цілі, — і виснувати, чого ви насправді хочете.

 Мапа думок:

  • дозволить чітко визначити основну тему;
  • надасть необхідну інформацію, яка допоможе спланувати щось заздалегідь;
  • допоможе розглянути ситуацію зусібіч;
  • діє як просторе сховище інформації;
  • активує уяву, спонукаючи знаходити творчі розв’язки;
  • має гарний вигляд.

Мапа думок та мозок

Мапи думок діють подібно до мозку, імітуючи спосіб формування та консолідації нових шляхів передачі інформації між ділянками і клітинами мозку. Стимулюючи радіантне (багатовимірне) мислення, мапа думок підсилює природні функції мозку, робить його потужнішим, креативнішим і ефективнішим. Мозок людини містить понад мільярд нейронів, або ж нервових клітин, кожна з яких кмітливіша за домашній комп’ютер. Саме завдяки силі радіантного мислення мозок працює синергетично, а не лінійно. Це означає, що сума його операцій є завжди більшою.

Окрім того, мапи думок імітують роботу безлічі синапсів та нейронних зв’язків мозку. Останні наукові відкриття дедалі частіше підтверджують, що мапа думок є природним віддзеркаленням процесів мислення у людському мозку, і що усі ми насправді думаємо внутрішніми мапами думок!

Внутрішні мапи думок

2014 року Нобелівську премію з фізіології або медицини розділили: одну половину отримав Джон О’Кіф, а іншу — Мей-Бритт Мозер та її чоловік Едвард Мозер. Мозери отримали премію за внесок у розвиток когнітивної нейронауки, а саме за дослідження нейронів решітки (grid-нейронів). Це особливі клітини мозку, які взаємодіють із просторовими клітинами та гіпокампом, створюючи когнітивну карту нашого розташування у просторі. Вони не лише допомагають людині вибудувати карту місцевості, виконуючи роль своєрідного внутрішнього GPS-навігатора, а й, як припускають, можуть відігравати певну роль у формуванні епізодичних спогадів у гіпокампі — ділянці мозку, що відповідає за навчання та пам’ять.

Такі відкриття повсякчас дивують і тішать мене. У 1960-х роках, коли я лише розпочинав дослідження процесів мислення, деякі аспекти науки перебували майже у зародковому стані. Наприклад, нейрони здавалися чимось лише трохи складнішим за крапки під мікроскопом — крихітними порошинками, що плавали серед інших частинок. Однак із розвитком нейронауки, на загальний подив, з’ясувалося, що у цих крапочок є ноги. Винахід електронного мікроскопа дав змогу роздивитися нейрони у всій красі — з ядром, гіллястими дендритами, синапсами та аксонними терміналами.

У цьому чудесному відкритті мене вразило інше: воно підтвердило обґрунтованість та органічність мисленнєвого інструмента, над яким я працював паралельно з цими відкриттями, — структури мапи думок. Хороша мапа думок нагадує формою клітину мозку.

Зв’язок між мапами думок і запам’ятовуванням уже науково доведений. Висновки дослідження Г. Тоя, представлені 2009 року під час міжнародної конференції з питань мислення у Куала-Лумпурі, показали, що створення мап думок допомагає дітям пригадувати слова більше, ніж складання списків, покращуючи запам’ятовування на 32 відсотки. Дослідження, яке провели Пол Фарранд, Фірзана Гуссейн та Інід Геннессі 2002 року, продемонструвало, що мапи думок на 10 відсотків поліпшили в учасників експерименту довготермінове запам’ятовування фактичної інформації.

Переваги мап думок

Мапа думок допомагає зусібіч розглянути тему та є візуальним знаряддям для запам’ятовування інформації. А також має багато інших переваг:

Мислення. Використовуйте мапу думок, щоб увімкнути мозок, знайти свіжі ідеї та асоціації і створити яскравий запис ваших мисленнєвих процесів.

Навчання. Мапи думок — це чудові помічники у навчанні, корисні для конспектування під час уроків та лекцій, а також для підготовки до іспитів. Мапа думок продирається крізь хащі, висвітлюючи головне у будь-якій темі.

Концентрація. Створення мапи думок передбачає зосередження на завданні й активне залучення ресурсів мозку, що неминуче призводить до кращих результатів.

Організація. Створюйте мапи думок для планування вечірок, весіль, поїздок, сімейних збіговиськ і життя загалом.

Планування. Плануючи свій розклад, визначайте пріоритетні завдання та розподіляйте свій час за допомогою мап думок.

Комунікація. Відсікайте другорядне та висловлюйтеся точно — мапа думок підкреслить найважливіші пункти, які потрібно обговорити.

Виступи. Звільніться від багатосторінкових нотаток і зробіть інформацію наочною, забезпечуючи вашим презентаціям та виступам чіткість, невимушеність і динамічність.

Управління. Створюйте чудові бізнес-знаряддя, від денного розкладу чи протоколу до головування на зборах. Мапа думок вкладає вам у руки пульт управління внутрішніми справами та зовнішнім світом.

Удосконалення знань. Пожбурте геть багатослівні підручники та використовуйте мапи думок, складаючи навчальну програму у стислому й доступному форматі.

Переговори. Розгляньте всі варіанти, доступні стратегії та потенційні результати, чітко викладені на одній сторінці. Мапа думок допоможе вам домогтися взаємовигідного результату.

Отже, мапи думок пропонують найпростіший спосіб постачання інформації в мозок, а також видобування її з мозку, і невід’ємно пов’язані з нашою людською природою. 

Докладніше про книжку «Мапа думок»: Як застосовувати мапи думок, плануючи робочий тиждень, готуючись до іспиту, кар’єрних змін чи вирішення конфліктних ситуацій? «Мапа думок» — це найавторитетніший і найдоступніший посібник зі складання мап думок, що ґрунтується на п’ятдесяти роках дослідження і вдосконалення мап думок їхнім винахідником Тоні Б’юзеном. Книжку написано і для тих, для кого концепція мапи думок є новою, так і для досвідчених укладачів мап, які хочуть підвищити свій інтелектуальний та творчий рівень. Ця книжка стане корисною студентам, підприємцям і творчим людям усього світу.