Як трансцендентальна медитація допомагає трансформувати компанію

Бізнес у світі VUCA (V — volatility (нестабільність); U — uncertainty (невизначеність); C — complexity (складність); A — ambiguity (неоднозначність)) – це джерело постійного стресу, перевіряння на міцність, втрати мотивації як для компанії, так і для її лідера. Стабільності нема і, як кажуть футурологи, вже не буде.

Адаптуватися до нових умов, розвивати в собі таку пластичність нервової системи, яка допоможе легко впоратись зі стресом і втомою, не дозволяючи їм проникнути у фізіологію, набути здатності чітко мислити можна за допомогою методів, скерованих на гармонізацію свідомості (медитації), бо свідомість — джерело нашого мислення і дій.

Власне такий метод я шукав, розуміючи, що стрес іноді зашкалює, змушуючи ухвалювати рішення зопалу, що позначалось на взаєминах і з партнерами, і з колегами. Я усвідомлював, що втрачаю точку опори, вміння бачити ситуацію без емоцій, чітко та зрозуміло. До того ж, мій стрес створював напруження у процесах і взаєминах, спотворюючи їх і не приносячи бажаного результату. Я почав помічати, що команда вигорає і втрачає сенс.

Якось я почув про технологію трансцендентальної медитації (ТМ), почав нею цікавитись і дізнався, що її практикують такі люди, як Рей Даліо, Аріанна Гаффінгтон, Рассел Сіммонс і Марк Беніофф, Стінг, Опра й багато інших. За словами Стіва Рубіна, колишнього генерального директора United Fuel International, ТМ — конкурентна перевага в діловому світі, бо дає йому «ясність розуму, допомагає зосередитись на деталях».


Приєднуйтеся до закритої facebook-групи управлінців

Різні методи медитації

Сьогодні дуже поширена думка, що всі медитації переважно однакові. Проте наукові дослідження чітко свідчать, що методи медитації відрізняються не лише процесами, що відбуваються у мозку, але й дуже різним впливом як на наш мозок, так і на життя загалом.

Методи зосередженої уваги або концентрації (наприклад, дзен, ци-гонг, віпассана) полягають у тому, щоб втримати увагу на об’єкті, а тому характеризуються високою активністю у фронтальній корі мозку.

Є також техніки відкритого моніторування (серед них — майндфулнес), під час яких людина дозволяє всім переживанням ставатись, не керуючи ними і не контролюючи їх. Так розум, як правило, навчається повертатися до теперішнього моменту, використовуючи предмет, дихання або тіло як якір. 

Ці два види медитацій використовують свідомий, поверховий рівень розуму.

Переваги трансцендентальної медитації

Однак трансцендентальна медитація — найбільш ефективна методика «вийти за межі» цього відносно поверхового рівня думки, щоб відчути його джерело. Після ТМ ми повертаємось до діяльності з силою тихої спокійної пробудженої природи, яка підтримує всі наші думки та дії.

Трансцендентальна медитація — це проста, природна, науково обґрунтована практика зменшення стресу та втоми, якою займаються двічі на день по 20 хвилин, сидячи із заплющеними очима у зручній позі. Переваги ТМ у тому, що її вивчаєш лише раз, а далі можна самостійно практикувати. Також це не релігія і не філософія, тому напружуватися, щоб вірити в щось, не потрібно. Це — технологія, яка працює сама собою, це інструмент якісної активності.

Наукові дослідження свідчать, що ТМ допомагає: 

  1. Знизити тривожність.
  2. Підвищити відчуття самореалізації. 
  3. Знизити кров’яний тиск. 
  4. Покращити психологічне здоров’я (відчуття добробуту та спроможності, самооцінку). 
  5. Знизити стрес, депресивність та прагнення до перфекціонізму. 
  6. Покращити продуктивність.


Читайте Нотатки CEO в Telegram

Кейс UVK. Що мені та моїй компанії дала трансцендентальна медитація

Практикуючи ТМ, я схуд на понад 30 кг, став здоровішим, але головне — отримав рецепт «виходу на нуль» — такого стану нервової системи, який допомагає їй працювати чітко, зрозуміло і спокійно, навіть у ситуаціях, які зовні здаються конфліктними. 

Звісно, колеги почали помічати мої зміни, спочатку зовнішні, а відтак і у способі сприймання інформації, будування комунікації, реагування на події. Ефективність ухвалених рішень промовляла сама за себе. 

Я нікому не нав’язував і нікого не змушував навчатися трансцендентальної медитації. Менеджерам моєї компанії я запропонував послухати лекцію про медитацію і самим зробити висновки. Не приховуватиму, я радів, що восьмеро осіб одразу ж вирішили навчатися, а згодом — ще п’ятеро. 

Тепер ми регулярно медитуємо в компанії і це створює атмосферу когерентності, співналаштованості, довіри, а отже, сприяє вищому рівню командної роботи. Також співробітники помітили, що зростає їхня стресостійкійсть, покращуються стосунки з колегами та в сім’ї. 

Компанія UVK — одна з багатьох світових компаній, де ТМ впроваджена як технологія підвищення стресостійкості та креативності персоналу, серед них: Goldman Sachs Group Inc, Sony, General Motors, IBM і Toyota. Так, поки що нам далеко до «Bridgewaters», крупного гедж-фонду Волл-стрит, де регулярно медитує 735 осіб. А Рей Даліо, засновник і СЕО, вважає це одним із найважливіших своїх досягнень. 

Я радію, що мої колеги позитивно відгукуються про ТМ: 

«Практика ТМ навчила мене швидше зосереджуватись на важливих завданнях і більш зважено ухвалювати рішення, які потребують швидкого реагування. Зміцнів командний дух у колективі, я охочіше пропоную ідеї і долучаю колег, потрібних для участі у процесі». 

«Це реальний інструмент, щоб вийти із стресової ситуації. У випадках, коли важко контролювати внутрішній негатив, медитація його долає і повертає мене в ресурсний стан. У спілкуванні з колективом зникає різкість, розвивається здатність слухати та чути, рішення ухвалюю легко й більш зважено».

Щоб продовжити вивчення теми, читайте далі: Почути головне: 8 порад як оцінити цінності топкандидата