Не можете знайти роботу? Це не ваша провина

Коли топменеджер(ка) звільняється з тієї чи іншої причини або потрапляє під скорочення, то він / вона знає, що йому/їй буде потрібний час для пошуку нової роботи з тим же рівнем заробітної плати і відповідальності. Проте часто він / вона не очікує, що процес інтерв’ювання на кожну посаду триватиме від 2 до 6 місяців. 

Згідно з дослідженням Glassdoor, середня тривалість проходження всіх етапів найму на вакантну посаду збільшилась майже вдвічі (понад 20 днів), а для вакансій топрівня цей процес триває ще довше (30-60 днів). На це є декілька причин.

Чому процес інтерв’ювання став довшим

1.  Висока конкуренція в пошуку спеціалістів на ринку праці

Як пише Korn Ferry Advance, через нестачу спеціалістів високого рівня компанії позбавлені розкоші розглядати велику кількість резюме. Так замість десяти резюме на одну посаду вони отримують, наприклад, лише три, і жодне з них не є ідеальне. Тому компанії проводять додаткові співбесіди, щоб отримати більше інформації про кандидатів.

Роботодавці намагаються уникнути дорогих помилок. На адаптацію нового працівника та налагодження його роботи може знадобитись від декількох місяців до року, а заміна того, хто зазнає невдачі, може завдати відчутного удару по обмеженому бюджету.  

2.  Організаційні труднощі

Узгодження графіка співбесід для компаній, офіси яких географічно віддалені один від одного, також може бути тривалим процесом. І ця тривалість залежить від того, як швидко потенційний співробітник може доїхати/долетіти до місця чергової співбесіди. Звісно, наявність інтернету та спеціальних програм спрощують процес комунікації на відстані, проте для деяких вакансій необхідна особиста розмова з керівництвом.

Не варто забувати про компанії з матричною організаційною структурою, яких стає все більше. В таких компаніях потенційний працівник може підпорядковуватись декільком керівникам. Відповідно, у кожного з них є потреба провести особисту співбесіду з кандидатом і висловити свою думку щодо нього. А на це також потрібен додатковий час.

3.  Часозатратні методи інтерв’ювання

Згідно зі згаданим вище дослідженням Glassdoor, ті чи ті методи інтерв’ювання збільшують загальні витрати часу на закриття вакансії, а саме:

  • процес найму триває приблизно на 7-8 днів довше, якщо компанія, перш ніж запросити кандидата одразу на співбесіду, проводить телефонне інтерв’ю;
  • групові співбесіди з кандидатами від декількох рекрутингових агенцій додають приблизно 6-7 днів;
  • інтерв’ю один на один додає 4-5 днів;
  • оцінка інтелектуального розвитку додає 3-5 днів;
  • виконання додаткового завдання (наприклад, підготовка презентації) додає 3-4 дні;
  • перевірка даних може додати ще приблизно 3 дні.  


Читайте Нотатки CEO в Telegram


Чого НЕ варто робити під час проходження інтерв’ю

1.  Поводитись невпевнено

Співбесіда — це стрес для кандидата. Проте не варто відразу запитувати, скількох кандидатів розглядає компанія. Це свідчить про те, що вас турбує конкуренція, тоді як ви маєте поводитись упевнено.

2.  Нервуватись і злитись

Тривале очікування між співбесідами може змусити вас нервуватись, а кандидати, які нервуються чи зляться, можуть здаватись такими, що хапаються за останню соломинку. І найбільш яскравим проявом вашого відчаю будуть періодичні запитання до роботодавця: «Чи можу я ще щось зробити?», «Чи потрібно від мене ще щось?».

Комунікувати краще конфіденційно із довіреною особою всередині компанії або ж із вашим рекрутером. Щоб зорієнтуватись у подальшому розвитку подій, ви також можете налагодити контакт зі співробітником, який відповідає за планування.

3. Віддавати все

Деякі роботодавці просять кандидатів провести дослідження і представити повномасштабний бізнес- чи стратегічний план. З одного боку, це шанс продемонструвати свої професійні навички. Але з іншого — ризик того, що для реалізації озвучених ідей кандидату так і не запропонують роботу.

Тому під час презентації своєї роботи більшу частину деталей варто подавати в усній формі і не залишати надто багато даних на слайдах чи роздаткових матеріалах, щоб ними не могли скористатись без вас.


Приєднуйтеся до закритої facebook-групи управлінців


Що робити під час тривалого пошуку роботи

Пошук роботи — це емоційно виснажливий досвід. Якщо ви активно боролись за бажану посаду впродовж декількох місяців, але так і не отримали її, то найімовірніше, ви почуватиметеся розчавленими і пригніченими. Ось декілька порад, як не впасти духом і зберегти почуття власної гідності.

1.  Займіться ще чимось

Якщо ви весь час приділяєте пошуку роботи, то зміна виду діяльності може відволікти вас. Приєднайтесь до цікавого короткотермінового проєкту, вивчіть щось нове, відвідайте навчальні події, на які раніше не мали часу. Якщо, прокинувшись зранку, ви знатимете, що сьогодні будете зайняті чимось корисним, то це заспокоїть вас, і ваш емоційним стан залишатиметься стабільним.

2.  Шукайте приклади для наслідування

Чим більше ви спілкуватиметеся з людьми, тим імовірніше, що не почуватиметесь самотніми. Поговоріть із кимось, хто був у подібній ситуації і пережив аналогічні випробування.

3.  Не припиняйте пошуку роботи

Це може здатись логічним — перестати розпитувати про інші можливі варіанти працевлаштування, коли ви ведете тривалий процес інтерв’ювання з однією компанією, особливо якщо вже почуваєтесь емоційно виснаженими.

Проте не варто розслаблятись аж до отримання пропозиції роботи. Поки ви постійно перебуваєте у ролі мисливця на нову посаду, це полювання тримає вас у тонусі. Якщо дасте слабинку один раз, доведеться опановувати себе і налаштовуватись на боротьбу заново.

4.  Не думайте, що причина у вас

Інколи ви не отримуєте роботу, бо просто не підходите для цієї ролі. Також деколи компанії просто не знають, чого вони хочуть, і можуть використовувати таких кандидатів, як ви, щоб зрозуміти це. Нерідко компанії зупиняють пошуки кандидатів на вакантну посаду, тому що у процесі пошуку зрозуміли, що насправді їм потрібен інший спеціаліст, і, змінивши посадову інструкцію, відкривають нову вакансію.

5.  Скористайтесь можливістю для саморозвитку

Від писання супровідних листів, ходіння на співбесіди та спілкування в мережі легко втомитись. Однак спробуйте подумати про кожен вид діяльності як про можливість, що лише зробить вас кращим кандидатом.

Якщо ви прийшли на співбесіду щодо посади, яку не хочете або думаєте, що не зможете обійняти, намагайтеся сприймати це як шанс на мережеве спілкування та розвиток своїх навичок проходження інтерв’ю. Подумайте про кожен супровідний лист як про шанс відшліфувати своє вміння писати та редагувати. Якщо ви сприйматимете завдання, що супроводжують процес найму, як можливості, а не як клопоти, це перемкне вас на позитивне мислення.