Як контролювати стрес. В’ячеслав Смирнов

Засновник Школи йоги і систем оздоровлення Yogalife В’ячеслав Смирнов стверджує, що спорт, відпочинок за містом або вечір біля каміна — це не способи відновлення сил. Щоб не вигоріти на роботі, потрібно вчитися стрес-менеджменту. В інтерв’ю В’ячеслав розповів, які техніки допомагають йому відновлювати сили і контролювати стрес.

Чому люди вигоряють на роботі? Через що це відбувається?

Я на собі перевірив, що таке професійне вигорання. Коли наша компанія Yogalife ще тільки розвивалася, я займався тим, що не входило в мою компетенцію. Доводилося все робити самому: викладати, створювати продукти, займатися рекламою та просуванням бренду. І мій особистий досвід збігається з висновками науки. Будь-яка робота — це стрес, незалежно від того, за яких умов вона виконується.

Наш організм так влаштований, що не може довго перебувати в стані стресу. Тим більше, якщо людина виконує роботу, до якої не схильна, зі слабкою мотивацією (про таку кажуть «не моє»).

Навіть якщо людина володіє мегазапасом ресурсу, у неї збалансована та стабільна нервова система, то максимум, який вона здатна витримати в умовах сильного стресу — 6 місяців. Далі — проблеми зі здоров’ям, занепад сил, зниження мотивації, мінусовий настрій.

Тому завдання номер один — зайнятися стрес-менеджментом. У книгах на цю тему багато популярних загальних порад, але вони не завжди працюють.


Читайте Нотатки CEO в Telegram

Ви маєте на увазі роботу з психотерапевтом?

Безумовно, робота з психотерапевтом і коучем — це завжди корисно, якщо людина зацікавлена ​​у досягненні нових результатів. Люблю наводити приклад професійного спортсмена. Запитайте його: знаєш, як тренуватися? Звичайно, знає. Він і команду збере для тренувань.

Але щоб показувати результати, він обов’язково займається з тренером. Важко побачити власні помилки ззовні, щоб знайти слабкі місця, потрібна допомога. Те саме стосується психотерапії.

Але якщо говорити про стрес-менеджмент в цілому, то існують інструменти, які допомагають будь-якій людині цілеспрямовано керувати своїм станом. Перший — це аутогенне тренування, другий — метод «Ключ до себе». Обидва інструменти схожі, прості й геніальні, вони доступні кожному.

Суть аутогенного тренування в тому, що внутрішньо людина свідомо й цілеспрямовано проводить себе через послідовні рівні розслаблення. При цьому фізично не потрібно виконувати жодних вправ. У такому стані підвищується чутливість підсвідомості до сигналів організму. І потрібно себе зарядити тими фразами, які вам потрібні в певний момент. Це своєрідна система самопрограмування.

Вона дозволяє скидати напругу, працює як громовідвід стресу. За допомогою цих інструментів людина самостійно вирішує, що конкретно їй потрібно, і налаштовує під це свій мозок.

Існують також дихальні та рухові техніки. Це цілий світ, але якщо виконувати їх неправильно, є ризик собі нашкодити. Новачку вистачить навіть цих двох. У мене зараз багато поїздок, робота, маленькі діти, 5 годин сну. Без цих інструментів я б не витримав.

Але хіба спати по 5 годин не шкідливо?

Ні. Є книга Джона Медіна «Правила мозку». Автор пише, що достатня кількість сну критично важлива для здоров’я. Проблема в тому, що ми гадки не маємо, скільки саме досить.

Історії про сон тривалістю в 7-8 годин розповідають люди, які не вміють усвідомлено керувати своїм станом, не вміють скидати психоемоційне напруження.

В'ячеслав Смирнов
Фото: В’ячеслав Смирнов. Executives

Що таке стрес?

Стрес буває двох типів. Негативний — від неприємних факторів, коли ми змушені або рятуватися, або битися. Інший тип — стрес досягнень. Наприклад, перемога в спорті. Коли спортсмен біжить на дистанції, позаду нього немає небезпеки. Але змагання для організму — це стрес. Ситуація в бізнесі аналогічна. Навіть якщо справи йдуть добре, то драйв — це стрес, мозок надлишково активний.

Будь-який стрес — це витрата енергії, яку потім потрібно заповнювати. У звичайному житті людина живе між стресом на роботі, в сім’ї, в спортзалі. Це нормально, але за умови, що є інша позиція психофізіологічного маятника — глибоке розслаблення.

Якщо не позбутися стресу перед сном, то напруга залишається в тілі та нервовій системі. Вночі ви продовжите переживати вчорашні проблеми.

Як саме скидати напруження?

Є поняття суб’єктивної карти реальності. Одна з базових попередніх установок сучасної практичної психології в тому, що карта не дорівнює території. Іншими словами, моя внутрішня картина світу — це не те, що світ являє собою. У нас всередині величезна кількість фільтрів, які форматують реальність, залишаючи тільки проекцію.

Виходить, що кожен із нас живе в якомусь самогіпнозі щодо того, на що він дійсно здатний у цьому світі.

Не зумівши запрограмувати мозок за допомогою технік, ми все більше обмежуємо свою реальність. Якщо людина починає стверджувати, що вона вигоріла, це перетворюється в мантру. Чим більше думає, тим більше закопує себе в цей стан.

Раджу ближче до вечора регулярно пити заспокійливі чаї: меліса, ромашка, лаванда тощо. Мозку потрібно дати сигнал: час відпочивати. Але миттєвого ефекту не буде. Мозку потрібен час на те, щоб зрозуміти, що він може увійти в інший стан. Мова про те, як грамотно загальмувати нервову систему, перевести її у фазу відновлення.

Це навичка. Вона бере початок із відчуття того, як ви розумієте свою робочу форму: “в ударі” сьогодні чи ні. Скинув напругу, свідомо сконтактував із підсвідомістю — і в цьому стані дав собі установку, що потрібно отримати сьогодні. Таким чином ми програмуємо себе на результат.

Як Ви прийшли до тренувань?

Коли я був на другому курсі медичного університету, паралельно з навчанням багато працював, займався спортом. На сон залишалося 4 години. Одного разу зловив себе на тому, що почав відчувати перевтому.

Я зрозумів, що довго так не протримаюся. На оволодіння технікою відновлення пішов тиждень. Далі я спокійно жив у тому ж графіку та відчував себе добре.

Ці практики можна виконувати в будь-яких умовах. Їх, наприклад, завжди використовували при підготовці дипломатів. Адже людина не може ефективно обробляти масиви інформації, якщо не вміє скидати напругу.

Що ви порадите топ-менеджерові, щоб не допустити вигорання?

По-перше — ніколи не працювати до упору. Це найпоширеніша помилка. По-друге — не використовувати дешеві джерела енергії: кава, енергетики, наркотики. По-третє (найголовніше) — застосовувати інструменти для відновлення нервової системи. Спорт, відпочинок за містом і навіть алкоголь, які багато хто вважає засобами розслаблення, насправді ними не є. Потрібно використовувати спеціальні техніки.

Але що якщо на роботі тиснуть терміни і зовсім не виходить зарядити себе на відновлення?

Самонавіювання так не працює. По-справжньому воно включається, коли є натренований зв’язок між свідомим і підсвідомим. Це питання навички й тренування, цьому потрібно вчитися.

Люблю аналогію з майстрами бойових мистецтв. Наприклад, постулат фехтування на мечах, яке я вважаю найбільш дзенівським бойовим мистецтвом, говорить: перший пропущений удар буде останнім.


Приєднуйтеся до закритої facebook-групи управлінців

Запорука перемоги — повна концентрація на «тут і зараз». Неможливо сконцентруватися, якщо людина напружена, коли вона у полоні стереотипів, страхів. Людина зазвичай занурена в минулий досвід або знаходиться в очікуваннях, пов’язаних із майбутнім. Вона де завгодно, але не тут і зараз. І це фактично гарантія поразки. Адже справжній майстер завжди перебуває в теперішньому моменті.

Цей принцип можна застосувати і в бізнесі. Потрібно вміти сповільнюватися, зупинятися. Напевне ви бачили, як під час складних переговорів люди виходять на 10 хвилин і усамітнюються. Так вони відновлюються, щоб зберегти продуктивність.

Коли найкраще займатися такими тренуваннями?

У добі є три періоди, коли застосування цих інструментів дає найкращі результати. Це час, коли свідомість і підсвідомість максимально відкриті один для одного для обміну інформацією.

Перший період — перед засинанням, коли закінчується цикл активності. Другий — вихід зі сну, рано вранці. Третій — занепад сил вдень, в проміжку з 14:00 до 17:00. Якщо враховувати ці цикли, то можна спланувати три вікна для цілеспрямованого скидання з себе будь-якого болю та стресу. І замість них завантажувати у підсвідомість програми максимальної ефективності та самовідновлення.

Де межа між правильним самонавіюванням і ефектом плацебо?

Насправді ця межа розмита. Ефективність стрес-менеджменту потрібно вимірювати якістю життя: чи вдалося людині досягти тих цілей, які вона перед собою ставила. Тобто паралельно з використанням технік життя навколо має поліпшуватися. Але це не означає, що потрібно скасувати заплановані дії в зовнішньому світі й пасивно сидіти, дивлячись на стіну та «самонавіюючись».